+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Albinizm Belirtileri Nedenleri Ve Tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Albinizm Belirtileri Nedenleri Ve Tedavisi
  Albinizm Belirtileri Nedenleri Ve Tedavisi

  Albinizm deride, saçlarda ve gözlerde buraların normal rengini veren boya maddesinin irsi olarak yokluğu. 20.000′de bir insanda görülür.


  Genel albinizmde deride pigment (boya maddesi melanin) yoktur. Saçlar kar beyazdır. Gözün irisi pembe, tam ortadaki papilla kırmızıdır. Astigmatizma ve ışıktan korkma bunlarda çok olur. Zeka ve fiziki bakımdan gerilik bu hastalığa eşlik edebilir.

  Sebep: Derinin boya hücreleri olan melanositlerin melanin boyasını üretememeleridir. Bunun da tirozinaz enziminin irsi yokluğundan kaynaklandığına inanılmaktadır.

  Tedavisi: Boya hücrelerinden, tirozinaz enziminin üretilmesi için bir yol bulunmadıkça tedavi edilmesi mümkün olamayacaktır. Bu arada güneş ışığından kaçınmak ve göz hastalıkları için doktor kontrolünde olmak bir çok zorluğu ortadan kaldıracaktır.

  Albinizmle alakalı, iki cilt hastalığı daha vardır. Bunlar kısmi albinizm ve vitiligodur. Kısmi albenizmde beyaz odaklar olur. Vitiligoda, vücudun çeşitli bölgelerinde renk yoktur. Nüfusun yüzde biri ile üçünü etkiler. Bu beyaz alanlar değişik büyüklükte olup, koyu boyalı kenarları vardır. Tekrar çok nadiren renklenebilir.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Albenizim hastalığına neden olan şeyler:
  Derinin boya hücreleri olan melanositlerin melanin boyasını üretememeleridir. Bunun da tirozinaz enziminin irsi yokluğundan kaynaklandığı ortaya konulmuştur.

+ Yorum Gönder


albinizm tedavisi,  albinizm belirtileri,  albinizm hastalığının tedavisi,  albinizm hastalığının nedenleri,  albinizm hastalığı tedavisi,  albiniz tedavisi