+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Altını ıslatan çocuk, altını ıslatmanın tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Altını ıslatan çocuk, altını ıslatmanın tedavisi
  Altını ıslatan çocuk, altını ıslatmanın tedavisi


  alt-n-slatan-ocuk.jpg


  Ailesel yatkınlık:
  alt ıslatmada kalıtımsal yatkınlık epey etkilidir.

  mesane fizyolojisi ile birlikte ilgili sorunlar:
  iki yaşındaki bir çocuğun mesanesinin doğru hacmi şimdi epey küçüktür. ne olursa olsun dört yaşındaki bir çocukta mesane, gece vakti boşalmayacak dek kafi genişlemeye erişir. beş yaşındaki bir evlat ise tepki olmaktan fazla, istemli olarak idrar yapma yeteneğini kazanır ayrıca idrarını iradeli olarak durdurması mümkündür. alt ıslatan çocukların ise fonksiyonel mesane kapasitesi fazlasıyla düşüktür.

  tuvalet eğitimi:
  tuvalet eğitimine çabuk başlama, katı tuvalet eğitimi ayrıca annebabanın uygunsuz yada kayıtsız tutumları alt ıslatmaya taban hazırlayabilir. gelişimsel bakımdan bebeğin kaslarını denetlemesinin imkânsız olduğu bir dönemde tuvalet eğitimine başlanması inatlaşmalara neden olmakta. bu, genelde müşkülpesent ayrıca muntazam bir annenin baskılı tuvalet eğitimine karşı çocuğun eylemsiz agresif bir tepkisidir. tuvalet eğitimine, çocuğun kasları üstündeki denetimini kazanmaya başladığı bir, beş yaş civarında başlanması fazlasıyla cazip olur. bu dönemde evlat tuvalete cazip aralıklarla götürülür ayrıca tuvaletini cazip zemine yapması desteklenir. gündüzleri bezlenmeyen evlat, tuvaleti haricinde idrar yaptığında bu problemin üstünde pek durulmamalı, fazlasıyla fazla önceki ” başarıları ” hatırlatılarak cazip davranışları pekiştirilmelidir. evlat tuvaletini söylemeye başlar başlamaz artık akşamları de bezsiz yatırılabilir. tuvalet eğitimine iki, beş yaşından sonra başlanması da alt ıslatma için taban hazırlayabilir. uzun müddet bez kullanılması çocuğun kaslarının denetimini öğrenmesini geciktirebilir.

  psikososyal etkenler:
  aile düzenindeki mühim değişiklikler ayrıca kayıplar, annebaba ayrılığı, aile ilişkilerinde bozukluklar, geçimsizlikler, ölümler, hastalıklar benzeri şiddetli yaşam olayları veya mektep başarısızlıkları alt ıslatma ile birlikte ifade edilebilir.

  kardeş doğumu ile birlikte başlayan alt ıslatmalar ara sıra kardeşe duyulan mütecaviz duyguların sözü, alaka çekmek ayrıca intikam alma isteği olarak açıklanabilmektedir.

  gün içinde tehlike yaşaması, ailenin taşkın hami yada taşkın hoşgörülü tutumu veya mektep korkusu benzeri sebeplerle çocukta bebeksilik eğilimi artabilir. 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Çocukların Altını ıslatmasının çözümü

  Tıp dilinde Enuresis denir. Altına ve yatağına işeyen çocuklar; genellikle anne ve babasından yeteri kadar sevgi ve ilgi görmeyen çocuklardır. Hastalık, belli bir nedenden kaynaklanmıyorsa; yapılacak iş, çocuğa ihtiyacı olan sevgiyi vermektir; ancak altını ıslatmak, herhangi bir böbrek rahatsızlığı veya şeker hastalığından da kaynaklanabilir. Bu nedenle doktora gitmek gerekir.
  Tedavi için gerekli malzeme : Süzme bal
  Hazırlanışı : Hergün, en az iki tatlı kaşığı süzme bal yedirilir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Çocuklar belli yaşlara kadar altlarını ıslatmaları normal bir şeydir. ancak belli bir yaştan sonra çocuk hala altını ıslatmaya devam ediyorsa bu o çocukta bir sorun olabileceğinin göstergesi olabilir. bu hastalıklar böbrek veya şeker hastalıkları gibi ciddi hastalıklar olduğu gibi çocuğun sevgiye muhtaç olduğununda bir göstergesi olabilir.
+ Yorum Gönder