+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Atopik dermatit, egzema tedavisi ve nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Atopik dermatit, egzema tedavisi ve nedenleri
  Atopik dermatit, egzema tedavisi ve nedenleri

  atopikdermatit.jpg

  Atopik dermatit, egzema diye de adlandırılan alerjik deri hastalığıdır. Genel olarak çocukların %1-3′ ünde görülen bu rahatsızlık, annesinde alerjik hastalık olan yeni doğanlarda %27 oranında görülür. En sık görülme yaşı 1 yaştır. 2 yaşından sonra genellikle kaybolur. Çocukların yaklaşık yarısında ergenlik çağına kadar devam edebilir. Bir kısmında ise hastalık tamamıyla geçmez. 1 yaşından sonra ortaya çıkanların uzun yıllar sürmesi söz konusudur.
  Bulgular, Tanı
  Kaşıntı, bazen gerginlik klasik bulgularıdır. Genel olarak belirtiler ufak pullanmalar tarzındadır, eğer bakteriyel ya da viral enfeksiyon eklenirse sulanma bulguları oluşur.

  Yeni doğanlarda atopik dermatit genellikle yüzde ve kulak arkasındaki pililerde, dirseklerde, dizlerin arkasında ve popolarında görülür. Yüzde özellikle göz kapaklarının birleştiği çizgilerde (Dennie hattı) görülür. Çocuklarda kol ve bacakların dış yüzünde görülür. Çocuk ve ergenlerde, deri belirtilerinin olmadığı alana sert bir cisimle basıldığında beyaz dermografizm denilen beyaz renkli bir kabarıklık oluşur. Bu şüpheli durumlarda doktorlar tarafından atopik dermatit tanısı koymak için uygulanan bir yöntemdir. Daha yararlı bir test ise kanda IgE antikorlarına bakmak ve alerji deri testi yapmaktır. Deri testi gıdalar, ev tozu akarları, hayvan tüyleri, polenlerle yapılır.
 2. Ktockn1
  ismail

  Tabi ki her hastalık kötüdür ama biz hangisine kapılırsak bu hastalıktan kötüsü yok deriz.Bu nedenle ayrım yapacak olursak tedavisi olmayan hastalıklara yapalım çünkü egzama onların yanında az kalır
+ Yorum Gönder


atopik dermatit,  atopik egzama,  egzama nedir,  çocuklarda egzama,  egzama tedavi,  atopik dermatid