+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Tiroid bezi çalışmazsa ne olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Tiroid bezi çalışmazsa ne olur
  tiroid bezi çalışmazsa ne olur

  troiddp1.gif

  Tiroid bezinin az ya da hiç çalışmaması neticesinde hipotiroidi halinde ortaya çıkan hastalığa miksödem adı verilir.
  Doğuştan meydana gelen hipotiroidlerde zekâ geriliği ön planda olduğu halde jüvenil hipotiroid de ve daha çok yetişkinlerde görülen tiroid bezinin yetmez*liğinde zekâ normaldir. Bazal metabolizma azalmış durumdadır: Hasta kişinin cildinde kuruluk,sesin kabalaşması,üşüme, saç*ların dökülmesi ya da tez yorulma gibi şi*kâyetleri vardır. Vücudun seröz boşlukla*rında su toplanması, ellerde ve ayaklarda sert ödem meydana gelmesi sebebiyle hastalığa miksödem adı verilmiştir. Ağır vakalarda infeksiyon veya anestezi gibi sebeplerle kişi komaya girebilir. Hipofiz bezinden kaynaklanan sekonder miksödemler de vardır. Daha çok bayanlarda bir doğumdan sonra ortaya çıkan Sheehan sendromu olaylarında hipotiroidi bulgula*rından başka amenore ve böbreküstü bezi yetersizliği de bulunur. Miksödem tedavisinde domuz ve sığır tiroidlerinden elde edilen tiroid preparatları ya da sentetik ilaçlar kullanılmaktadır.
 2. Fatma
  Administrator

  Guatr tiroit bezinin büyümesine verilen isimdir. Tiroit bezinin içindeki bölgesel büyümelere ise nodül denir. Tiroit bezinin büyümesi her zaman fonksiyon bozukluğuna yol açmaz. Tiroid bezinin büyüklüğü ve nodül içerip içermediğini anlamak için tiroid ultrasonu; nodülün sıcak mı, soğuk mu olduğunun anlaşılması için Tiroid sintigrafisii kullanılır.
 3. Ziyaretçi
  Annem bogazindaki noduller nedeni ile ameliyat oldu ve cerreh tiroid bezlerinide aldı bu kotumudur
 4. Fatma
  Administrator
  nnem bogazindaki noduller nedeni ile ameliyat oldu ve cerreh tiroid bezlerinide aldı bu kotumudur
  Geçmiş olsun, hayır kötü değil. Sağlığı ve yaşam kalitesi için daha iyide diyebiliriz.

+ Yorum Gönder


tiroid bezi,  tiroid bezi çalışmazsa ne olur,  tiroit bezi,  tiroid bezleri çalışmazsa ne olur,  tiroit bezi çalışmazsa ne olur,  tiroid çalışmazsa ne olur