+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Sargı türleri, ilk yardım sargı çeşitleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sargı türleri, ilk yardım sargı çeşitleri
  Sargı türleri, ilk yardım sargı çeşitleri

  Şekillerine göre genellikle üç çeşit sargı vardır.
  a) Silindir sargı
  b) Üçgen sargı
  c) Özel sargı

  sarg-cesitleri.jpg


  a) Silindir Sargı
  Bunlar rulo şeklindeki sargılardır. Değişik uzunluk ve genişliktedir. Meselâ; gövde için 10-15 cm, bacak için 10 cm, baş ve kol için 5 cm, parmaklar için 2,5 cm eninde olan sargılar kullanılır. Sargıların boyu ise ortalama 1,5-2 m arasındadır.

  b) Üçgen Sargı
  Bir metrekarelik bez ya da başörtü karşılıklı köşeleri üst üste gelecek şekilde katlandıktan sonra çapraz olarak kesilerek iki üçgen sargı meydana getirilir. Üçgen sargının en uzun kenarına taban, sivri olan ucuna tepe denir.

  Üçgen sargılar ile göğüs, karın, kol, bacaklar ve saçlı deride olan yaraları sarmak kolaydır. Özellikle kol kırıkları, burkulma, çıkık ve diğer yaralanmalarda yaralı kısım üçgen sargı ile sarılarak dinlendi

  Üçgen Sargı İle Kol Askısının Yapılması
  1- İlk yardımcının yüzü sargı yapılacak kişiye doğrudur.
  2- Üçgen sargı, tabanı sarılacak kolun karşı tarafındaki omuzdan aşağı doğru inecek ve tepesi de sarılacak kol tarafına doğru gelecek şekilde göğüs üzerine konur.
  3- Sarılacak kol, el karşı omuzu gösterecek şekilde göğüs üzerine konulduktan sonra üçgen sargının aşağıdaki ucu karşı taraf omuz üzerinden boyunun arka kısmına getirilir.
  4- Boynun arkasında her iki uç düğümlenir.
  5- Bundan sonra üçgen sargının tepesi öne doğru kıvrılarak dirsek örtülmüş olur. Sonra tepe kısmı üçgen sargının kendisi üzerine tutturulur.

  Özel Sargılar
  Bunlar özel amaçlarla kullanılan sargılardır. Bunlar arasında korseler, fıtık bağları, "T" sargısı, kuyruklu sargı, çok kuyruklu sargılar, elâstik sargılar ve alçı sargıları gibi çok çeşitli sargılar bulunmaktadır. Boru şeklinde (Tüp gaz) triko ya da elâstik ağ şeklinde yeni çıkmış sargı materyalleri kullanma kolaylığı göstermektedir.
 2. Fatma
  Administrator

  Sargı bezi, diğer adıyla bandaj, herhangi bir yaralanma olduğu takdirde yaraya konan pansuman bezini sarmaya ya da sargıyı desteklemeye yarar. Sargı bezini evdeki ilk yardım dolabında bulundurmamız gerekiyor. Ayrıca arabalarımızda kullandığımız ilk yardım çantalarında sargı bezi bulundurmamız gerekiyor.
+ Yorum Gönder


sargılar ve çeşitleri,  ilk yardım sargı çeşitleri,  ilk yardımda sargı çeşitleri,  boru şeklinde sargı bezi,  sargi cesitleri,  sargı çeşitleri