+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Bayılmalarda uygulanacak ilkyardım kuralları resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bayılmalarda uygulanacak ilkyardım kuralları resimleri
  Bayılmalarda uygulanacak ilkyardım kuralları resimleri

  1. Elbiseleri boyundan,göğüsten ve karından gevşetilir.
  2. Hastanın beynine kan gitmesini sağlamak için düz bir yerde sırtüstü yatırılarak,ayakları yukarı kaldırılır ve sonrada şok pozisyonunda bekletilir. Kesinlikle başının altına yastık konmaz.
  3. Hastaya uyarıcı kokular koklatılır. (Amonyak vb.)
  4. Hastanın zorlanmaksızın kendine gelmesi beklenir.
  5. Kendine geldiğinde su, çay gibi içecekler azar azar verilmelidir.

  ilkyardim_bayilma.jpg

  komapoz.JPG
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Ayağa hızlı kalkıldığımızda,aşırı sıcak havada çalışma veya oyun oynandığımızda,hızlı veya derin nefes alıp verdiğimizde,üzülme durumunda, kan basıncını kontrol eden sinirleriz etkilenir,yüksek tansiyon için ilaç aldığımızda bu nedenlerden dolayı bayılabiliriz. Peki bayılan biri ile karşılaştığımızda boş boş bakmamamız bir şeyler yapmamız lazım Kesinlikle bayılan kişiyi yürütülmeye ya da oturtmaya çalışmamamız; hemen sırt üstü yatırmamız lazım. Bunun sebebi beyne kan gitmesini sağlamaktır. Aslında en iyi yöntem bildiğimiz yöntemdir. bir Türk klasiği bir kaç tokat ve kolonya koklatmamız yeterlidir .
+ Yorum Gönder


koma pozisyonu,  ilk yardım,  ilk yardım pozisyonları,  şok pozisyonu,  ilkyardım,  bayilmalarda uygulanacak ilkyardim kurallari