+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Kalıtsal hastalık taşıyan bireylerin saptanması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kalıtsal hastalık taşıyan bireylerin saptanması
  Kalıtsal hastalık taşıyan bireylerin saptanması  Kalıtsal hastalık taşıyan.jpg


  KALITSAL HASTALIK TAŞIYAN BİREYLERİN BELİRLENMESİ

  Kalıtsal hastalık taşıyan bireylerin daha hastalık belirtileri ortaya çıkmadan saptanması gerekir.Kalıtsal bozuklukların bazıları bebeğin dünyaya gelişinden önce , bazıları doğumdan kısa bir süre sonra, bir bölümü de süt çocukluğu döneminde saptanır.Kalıtsal hastalık taşıyan bebeklerin belirlenmesi bir an önce tedaviye başlamasını sağlar. Böylece belirtilerin şiddetinin azalması sağlanır ya da ortaya çıkması engellenir. Bazen hastalık kesin biçimde tedavi edilir.Bu noktada akla bir soru gelmektedir. Genetik hastalıkların engellenmesi için bütün çiftler mi taranmalı, yoksa ön elemelere bağlı olarak bazı risk grupları mı incelenmelidir ? Bazı hastalıklar için kitlesel tarama testlerine gerek yoktur ; çünkü bunların taşıyıcısı olan bireylerin sayısı çok yüksek değildir. Örneğin ; deri, pul tüy ve kıllarda sarı ,kırmızı ya da siyah pigmentlerin eksikliği bu tür hastalıklardır. Ama kistik fibroz gibi tedavi yöntemleri kısıtlı bir hastalığın toplumda taranması , bu hastalığın sıklığının azalmasına önemli katkıda bulunacaktır.Bazı toplumlarda kalıtsal hastalıklar daha çok görülür. Örneğin Akdeniz denen hastalık özellikle Akdeniz havasında yaygındır. Orak hücreli kansızlık ise Orta Afrika’da ve Ege Denizi’ndeki bazı adalarda daha sık ortaya çıkar.Kalıtsal hastalıklar konusunda Toplumdaki eksik ve ya yanlış bilgiler Az sayıda aile bireyinde bir hastalığın kalıtsal olup olmadığı,Doğumsal bir hastalığın mutlaka kalıtsal olduğu, (Hamilelikte alınan ilaçlar da olabilir)Kalıtsal hastalıkların tedavi edilemediği,Gebelikte annenin geçirdiği bazı fiziksel ya da psikolojik rahatsızlılarının bebekte sakatlığa yol açacağı,Dörtte bir olasılıkla ortay çıkan kalıtsal bir hastalığın ilk bebekte ortaya çıkması durumunda , sonraki bu hastalığın kesinlikle görülmeyeceği,Kalıtsal hastalıkların kendini doğumda ya da ilk günlerde belli ettiği (bazı hastalıklar ileri yaşlarda da belirti verebilir) ,Ailede kalıtsal hastalık yalnızca kadınlarda ya da erkeklerde görülüyorsa , bunu cinse bağlı olarak çocuklara geçeceği.
 2. Ziyaretçi

  yazık ya arkadaşlar siz siz olun sakın akraba evliliği yapmayın.yoksa çocuğunuzun engelli ya da hastalık sahibi olma ihtimali çok yüksek
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bazı bireyler bir çok hastalığa doğuştan olarak yani kalıtsal nedenlerden dolayı sahiptirler. bu hastalıkların çoğu ölümcül olsa da çoğu toplum arasında hiç rastlamadığımız hastalıklardır. günümüz teknolojinin yararları sayesinde kalıtsal hastalık taşıyan bireyler saptanmakta ve onların evlilikte çocuk sahibi olmamaları için uyarılmaktadırlar.
+ Yorum Gönder


genetik hastalıklar,  kalıtsal hastalıklar,  kalıtsal hastalık taşıyan bireylerin saptanması,  GENETİK HASTALIKLAR,  GENETIK HASTALIKLAR,  yaygın olan kalıtsal hastalıklara