+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Sigara ve alkolün insan sağlığına zararları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sigara ve alkolün insan sağlığına zararları
  Sigara ve alkolün insan sağlığına zararları

  Sigara bağımlılık yapan maddeler içinde en fazla ölüme neden olanıdır. Sigaranın dumanında çoğu zararlı 5.000'e yakın zehirli madde vardır ki bunların bir, kısmı kanser yapıcı özellik taşımaktadır.

  Sigara vücudumuzdaki bütün organları olumsuz olarak etkiler. Bronşit astım mide ülseri kalp damar hastalıkları dudak testis gırtlak kanserlerine neden olur. Sigara içenlerde içmeyenlere göre 104 kat daha fazla akciğer kanseri görülür.
  Eşleri sigara içen kadınlarda eşleri sigara içmeyen kadınlara göre akciğer kanseri olma anne ve baba sigara içiyor ise çocukların solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski artmıştır. Bu durum sigaranın sadece içen kişiye değil aynı ortamı paylaşan kişiye de zarar verdiğini göstermektedir.
  Sigara ve alkolün insan sağlığına zararları.png

  Sigarayı bırakan kişilerde ortaya çıkan huzursuzluk konsantrasyon güçlüğü aşırı sinirlilik uykusuzluk iştah artışı gibi yoksunluk belirtileri sigaranın, bağımlılık yaptığının bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

  Bağımlılık yapan maddeler için en büyük risk grubu gençlerdir. Yaşantı konusunda deneyimsiz olan ve sağlıklarına gelebilecek zararları fark etmeyen gençler biraz merak biraz özenti ile bu maddeleri deneyebilmekte ve sonuçta bu maddelerin bağımlısı haline gelmektedirler. Bağımlılıktan kurtulmanın en iyi yolunun hiç başlamamak olduğunun bilinmesi ve bu maddelerin kullanımının engellenmesi onları ileriki yıllarda ortaya çıkacak bağımlılıklardan, koruyacaktır. Gençlik çağında bu maddelerin bağımlısı olan insanlar için yapılacak en iyi davranış ise biran önce tıbbi bir yardım ile bu bağımlılıktan kurtulmalarının sağlanması ve sağlıklarını daha fazla yitirmelerine engel olunmasıdır. Sağlığı düzene kavuşan ve eski yaşantısına dönen kişilerin tekrar bu maddelere dönmesinin engellenmesi ise tedaviden sonraki ilk hedef olarak kabul edilmektedir.
  Sonuç olarak bağımlılık yapan maddeler herkes için her zaman riskli olarak kabul edilmeli özellikle çocukların ve gençlerin bu maddelerin ,zararlı etkileri yönünden aydınlatılmaları ve uzak durmaları yönünde çaba harcanmalıdır.
 2. Zahra
  Üye

  Sigara ve Alkolün zararları saymakla bitmez o kadar çoktur ki Dünya da ortaya çıkan bir çok hastalığın nedeni bunlardır. Sigara özellikle diş eti ve dudaklara zarar verir, boğaz ve yanak kanserine yol açar. Alkol Beyin ve Hücre yapılarına zarar verir ve çoğu zaman hafıza kaybına ve unutkanlığa yol açar.
+ Yorum Gönder


sigara ve alkolün zararları,  alkol ve sigaranın zararları,  sigaranın zararları,  alkolün zararları,  sigara zararları,  sigara ve alkolun zararları