+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Sindirim sistemi organları kaç çeşittir nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sindirim sistemi organları kaç çeşittir nelerdir
  Sindirim sistemi organları kaç çeşittir nelerdir


  Böbrekler, omurgalılarda bulunan fasulye biçiminde 2 tane boşaltım organıdır. Kanımız, böbreğin ana birimi nefronlarca süzülerek arındırılır.

  1 – Ağız; sindirimin başladığı bölgedir. Ağız kısmı, ağız boşluğu, tükürük bezleri, dişler, ağız zarları (sümükdoku veya mukoza) ve dilden oluşur.

  2 – Yutak; burun ve ağızın arkasında kalan alandır. Alınan besinlerin ağızdan yemek borusuna geçmesini sağlar ve ayrıca solunum sistemi organlarından da birisidir.

  3 – Yemek Borusu; Vücuda alınan besinlerin mideye gitmesini sağlayan bir borudur.

  4 – Mide; İnce bağırsağın başladığı yer ile yemek borusu arasındakli alan midedir. Çok yüksek miktarda asidik bir yapıya sahiptir. Vücuda alınan besinler burada enzimler yardımıyla parçalanmaya devam eder.


  1 – İnce Bağırsak; Kalın bağırsak ile mide arasındaki alandır. Yaklaşık 6 yaşın üzerindeki insanlarda ince bağırsak uzunluğu 6 metreye kadar çıkmaktadır. İnce bağırsakta sindirim sırasında emilimi sağlayan ‘villus‘lar vardır.

  İnce bağırsak 3 kısımdan oluşur. Bunlar;

  a – oniki parmak bağırsağı (duodenum)

  b – jejunum

  c – ileum

  2 – Kalın Bağırsak; Kalın bağırsak sindirime dahil değildir. Çünkü sindirim ince bağırsakta sona erer. Vücuda alınan besinler ince bağırsakta parçalanarak kana karışırlar ve geri kalan atıklar kalın bağırsaktan geçerler ve anüsten dışarı atılırlar.

  3 – Anüs; Vücutta parçalanan besinlerin parçalanamayan kısımları yani atıklar anüsten dışarı atılırlar.

  Sindirim sisteminin ana organları ve yan organları bulunmaktadır. Eğer besin o organın içinden geçiyorsa bu organlar ana organlardır. Bir organ tarafından salgılanan salgılar besinlere dışarıdan ekleniyorsa bu görevi yapan organlara da yan (yardımcı) organ denilmektedir. Örneğin mideden besinler geçtiği için bir ana organdır. Fakat pankreas sindirim sistemine dışarıdan salgı göndermektedir. Bu durumda pankreas sindirim sistemi için bir yan organdır.
  Sindirim sistemi organları kaç çeşittir nelerdir.gif
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Sindirim sistemi organları nelerdir

  Sindirim sistemi organları yukarıdan aşağıya ağız, yutak, yemek borusu, mide, on iki parmak barsağı, ince barsak , kalın barsak ve anüs şeklinde sıralanabilir! Sindirim ağızda başlar, anüste son bulur! Ağızda mekanik ve kısmen kimyasal sindirim, midede mekanik ve yoğun kimyasal sindirim gerçekleştikten sonra oniki parmak barsağında safra kesesinden gelen safra sıvısıyla yağlar sindirime başlar ve ince barsakta yağların sindirimi devam eder. ince barsakta sindirilen yapı taşlarının emilimi gerçekleştirilir ve en son kalın barsakta su da emilir ve dışkı depo edilir! Peristaltik(sağımsal) hareketlerle de anüsten dışarı atılır

+ Yorum Gönder


sindirim sistemi,  sindirim sistemi organları,  sındırım sıstemı,  organlarımız ve görevleri,  sindirim organları,  sindirim sistemi resimleri