+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Üretranın görevleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Üretranın görevleri nelerdir
  Üretranın görevleri nelerdir
  Üretra, idrarı mesaneden bedenden dışarıya çıkaran iki ucu açık tüp şeklindeki kanala verilen isimdir. Üretra, erkeklerde 18–20 cm. kadınlarda ise 4 cm. uzunluktadır.
  Üretranın mesaneye açılmış olan deliğine ‘îç meatus’, vücut dışına açılmış olan deliğine de ‘Dış meatus’ denmektedir. Erkek üretrasının üç kısmı vardır. Prostatik üretra 2,5–3 cm. uzunluğundaki en geniş kısmıdır. Orta kısmının arka duvarında ‘Kollikulusseminalis’ diye tabir edilen bir kısım mevcuttur. Bu bölgeye iki delik şeklinde ‘Duktus ejakulatorius’ açılır. Membranöz üretra,. üretranın en kısa ve en dar kısmı olup, 1,5-2 cm. kadardır. Sponjiöz üretra, penisin ‘Korpus sponjioza’ diye tabir edilen yapının içinde ilerlemektedir. Uzunluğu 15 cm. genişliği de 6 mm. civarındadır. Üretra penisin ‘Glans’ bölümünde genişlemektedir. Bu genişlemeye ‘Fossa navikularis’ ismi verilir. Üretranm mikroskobik şekli incelendiğinde ‘Mukoza’ ve ‘Submukoza’ tabakalarından meydana geldiği görülür.

  Kadınlarda 4 cm. uzunluğunda olan üretra, vajinanın ön duvarında bir süre ilerler ve akabinde ‘Klitoris’in 2,5 cm, gerisinden beden dışına açılır.


  Üretranın görevleri nelerdir.jpg

  Üretra Darlıkları  Üretra darlığı, üretranın nedbe dokusu ile daralması veya genişleme kabiliyetini kaybetmesi anlamına gelir. Bazı durumlarda ise doğuştan üretra nedbe dokusuna bağlı olmadan dardır. Nedbe dokusunun gelişmesine sebep olan durumlar, üretra iltihapları ve yaralanmaları olarak belirtilir. Antibiyotiklerin keşfedilip kullanılmasıyla, önceden %85 gibi yüksek bir miktarda görülen iltihabi darlıklar zamanla azalmıştır. Günümüzde ise üretra darlıklarının en çok karşılaşılan sebebi, trafik kazaları sonucu meydana darlıklardır.

  Üretra darlıklarında dikkat çeken iki önemli belirti vardır. Bunlardan birisi idrar akışının fışkırma gücünün azalması iken ikincisi de fışkıran idrarın çapının daralması durumudur. İdrar bitmek üzere iken damla damla gelmeye başlar. Üretra darlıklarında, mesanenin tamamen boşatılması zorlaşmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde böbrek yetersizliğine sebep olabilir
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  İdrar kanalındaki bu darlıkların en sık nedeni geçirilmiş enfeksiyonlardır. Üretra darlıklarında ortaya çıkan başlıca iki belirti vardır. Bunlardan biri idrar akışının fışkırma kuvvetinin azalması, diğeri de fışkıran idrarın çapının daralmasıdır. Birinci darlık başlangıç yerinde, ikinci darlık linea terminalisi çaprazladığı yerde, üçüncü darlık da sidik kesesine girdiği yerdedir.
+ Yorum Gönder


üretranın görevi,  üretra görevi,  üretranın görevleri,  üretranı görevleri,  uretranin gorevleri