+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Refleks nasıl gelişir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Refleks nasıl gelişir
  Refleks nasıl gelişir


  Elinizi bir mum alevine dokundurduğunuz zaman, şöyle bir irkilir, hemen geri çekersiniz. Bu arada elinizi geri çekmeyi düşünmezsiniz bile, otomatik bir hareketle bunu kendiliğinden yaparsınız. Bu otomatik, kendinden hareket bir ” refleks hareket” olarak tanımlanır.

  refleks-nas-l-geli-ir.jpg
  Refleks hareketinde,sinir uyarımı özel bir yoldandır. Bu yol “refleks arkı” diye isimlendirilir. Sıcak sobaya dokunma olayında, uyarı deriden,sıcak sobayla temas ettiği noktadan gelmiş ve omurilikte ulaşacağı yere kadar duyusal bir sinir örgüsüyle taşınmıştır. Uyarı burada yeni bir uyarı oluşturur. Bu uyarı da,omurilikten kol kaslarına iletilir. Kaslar söz konusu uyarıyla büzülür ve elinizi geri çeker. Bütün bunlar saniyenin onda biri kadar kısa bir zaman içinde olmaktadır.

  Aynı zamanda, orijinal sinirsel uyarı da omurilikten beyine ulaşacak ve böylece acı duyacaksınız.

  Refleks hareketler, vücudun zarar görmesinden korunmak bakımından yararlıdır. Tehlike anında hangi hareketin koruyucu olduğunu bilinçle hesaplamak, bunu düşünmeğe kalkışmak zaman alır. Üstelik şaşırabilir, telaşla yanlış şeyler yapabilirsiniz. Oysa refleks hareketler, otomatik olarak korunma yolunun doğrusunu, tutarlısını uygularlar. Nitekim karşıdan size doğru zarar verebilecek bir şey atıldığında, hiç düşünmeden yana kaçınır,ya da eğilirsiniz. Doğru ve etkin korunma yolu,otomatik bir hareketle, yani bir refleksle kendiliğinden yapılmıştır
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Refleks; Sinir sistemimizin özelliklerinden biridir. Elimiz sıcak ütüye dokunduğunda hemen geri çekeriz bu bir reflekstir. Refleks merkezi omuriliktir. Şartlı refleks adı verilen refleks türü canlıların sinir sisteminde önce yoktur, doğuşta bir refleksle birleşerek oluşur.
+ Yorum Gönder


refleks nasıl gelişir,  refleks nasıl geliştirilir,  refleksler nasıl geliştirilir,  reflex nasıl geliştirilir,  refleksler nasıl gelişir,  reflexler nasıl geliştirilir