+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Süngerimsi Kemik Dokusu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Süngerimsi Kemik Dokusu
  Süngerimsi Kemik Dokusu

  Kırmızı kemik iliği ve düzensiz boşlukların bulunduğu ince kemik lamellerinden oluşmuştur. Sıkı kemiğe oranla daha yumuşaktır. Uzun kemiklerin baş kısmı ile diğer kemiklerin iç kısmında bulunur.

  2. Kemik Çeşitleri
  İskeletin yapısında bulunan kemikler üç çeşittir.

  Süngerimsi Kemik Dokus.jpg
  a. Uzun Kemikler : Kol ve bacaklarda bulunur. Uzun kemiği dıştan saran kemik zarı (periyost) kemiğin enine büyümesini, onarılmasını ve, beslenmesini sağlar. Ayrıca periyost kemiğin sertleşmesine de katkıda bulunur.

  Uzun kemiğin başı ile gövdesi arasında bulunan kıkırdak tabakası, kemiğin boyuna büyümesini sağlar. Uzun kemiklerin iç kısmındaki kanalda akyuvarların oluşumunu sağlayan sarı kemik iliği bulunur. Kemik başlarını iç kısmı, sünger gibi düzensiz gözenekli bir yapıdadır. Gözeneklerin içinde kırmızı ilik bulunur. Kırmızı, kemik iliği, kan hücrelerinin üretildiği iliktir.

  b. Kısa Kemikler : Omurgada, el ve ayak bileklerinde bulunur. Sarı ilik kanalı bulunmaz. Yaklaşık olarak eni boyu ve kalınlığı eşit olan kemiklerdir.

  c. Yassı Kemikler : Göğüs, kafatası, kürek ve kaburga kemiklerinden ibarettir. Yassı kemiklerde sarı ilik kanalı bulunmaz. Bu tip kemiklerde süngerimsi kemik dokusu sıkı kemik dokusundan fazladır. Eni ve boyu fazla kalınlığı çok, az olan kemiklerdir.

  Yassı ve kısa kemiklerin süngerimsi dokuları içinde, uzun kemiklerin baş kısmında olduğu gibi alyuvarların yapımını sağlayan kırmızı kemik iliği bulunur.

  3. Kemik Oluşumu ve Kontrolü
  Kemiklerin sağlıklı olarak büyüyüp gelişebilmesi için, bir yandan yeterli miktarda kemik hücresinin yapılması bir yandan da, yeterli ara maddenin oluşması gerekir. Bu olaylar bazı iç ve dış faktörler tarafından düzenlenir. Kemik oluşumunda etkili olan faktörleri teker teker inceleyecek olursak;

  a. Hormonlar : Kemiğin sertleşmesi için gerekli olan Ca, P, K minerallerinin kemiğe geçmesi ve bunların kandaki miktarının belirli bir, seviyede tutulması gerekir. Özellikle, kalsiyumun kemikten kana, kandan kemiğe geçişi tiroid bezinden salgılanan kalsitonin (tirokalsitonin) hormonu ve paratiroid bezinden salgılanan parathormon ile düzenlenir.

  Hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonu (STH) yetersiz olduğunda cücelik, (nanizm) aşırı salgılandığında devlik hali (jigantizm) ortaya çıkar. Timus bezi hormonu embriyonik gelişimde iskeletin oluşumunda etkilidir.

  b. Vitaminler : D vitamini kemiklerde Ca ve P birikmesini sağlayarak kemiklerin sertleşmesini sağlar. D vitamini eksikliğinde bağırsaktan kalsiyum ve fosfatın emilmesi azalır.

  Sonuçta kemiklerde yumuşama ve, eğilme olur. Bu da çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde ise osteomalazi denen kemik hastalığını yapar.

  c. Mineraller : Kalsiyum, mağnezyum, fosfor kemiklerin yapısında bulunur. Büyüme ve hamilelik sırasında çok miktarda alınması gereklidir.

  d. Genetik Faktörler : Kemiğin, büyümesi ile son şeklini almasında genetik faktörler de önemlidir
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Süngerimsi Kemik Dokusunun, gözenekli kemik yapısı vardır ve gözeneklerin içi kırmızı kemik iliğiyle doludur. Bu kemikler bir zar ile çevrilidir ve bu zarlar kemiklerin onarılmasında, beslenmesinde ve kalınlaşmasında önemli rol oynarlar.
+ Yorum Gönder


uzun kemik,  süngerimsi kemik dokusu,  süngerimsi kemik doku,  süngerimsi kemik,  uzun kemik resmi,  kısa kemik