+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda İnsan İskeletinin Bölümleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İnsan İskeletinin Bölümleri
  İnsan İskeletinin Bölümleri

  * Vücudun çatısını oluşturmak.
  * Vücuda diklik ve sertlik sağlamak.
  * Bazı iç organları dış etkenlerden korumak.
  * İç organlara ve kaslara bağlanma yüzeyi sağlamak.
  * Eklemlerin yardımıyla vücuda hareketlilik sağlamak.
  * Vücudun ihtiyacı olan bazı minarelleri depo etmek.
  * Kan yapımında görev almak.

  İnsan İskeletinin Bölümleri.jpg
  5. İnsan İskeletinin Bölümleri
  İnsan iskeleti, baş, gövde ve üyeler iskeleti olmak üzere üç kısımda incelenir.

  a. Baş İskeleti : Kafatası, yüz ve çene, kemiklerinden oluşur. Genellikle oynamaz eklemlidir.

  b. Gövde İskeleti : Göğüs kemiği, kaburga kemikleri, omurgayı oluşturan omurlar, omuz ve kalça kemerlerini oluşturan kemikler, iskeletin gövde bölümünde yer alır. Genelde yarı oynar eklemlidir.

  c. Üyeler İskeleti : Üyeler üstte omuz, kuşağı ile gövdenin üst kısmına bağlanmış olan üst üyeler (kollar), altta kalça kuşağı ile gövdenin alt kısmına bağlı olan alt üyeler (bacaklar) olmak üzere iki bölümden meydana gelir. Oynar eklemlidir.

  6. Eklemler
  Kemiklerin bağlanma yerleri olan eklemler üç grupta toplanır.

  a. Oynamaz Eklemler :Kafatası, kalça kemiği, leğen kemiği gibi iskeletin hareket etmeyen kısımlarındaki kemiklerde görülür. Eklemleşen, kemikler çok sıkı bir şekilde birbirlerine testere dişi gibi girinti ve çıkıntılarla bağlanmışlardır. Eklem kapsülü ve sıvısı yoktur.

  b. Yarı Oynar Eklemler :Omurlar arasında ve göğüs kafesinde görülen eklemlerdir. Omurlar arasındaki kıkırdak diskler esneklik sağlanmasında yardımcı olur.

  c. Oynar Eklemler : Vücudun hareket işlevini üstlenmiş kemiklerde görülen, tam hareketli eklemler olup kol ve bacak kemiklerinde, görülür. Eklemleri oluşturan kemiklerin uçları bağ dokusundan meydana gelmiş ortak bir kapsül ile çevrilidir. Eklem kapsülünün iç yüzeyi ince bir zar ile örtülüdür.

  Bu yapı yumurta akına benzeyen bir salgı meydana getirir. Eklem boşluğunda toplanan bu sıvı (= eklem sıvısı) eklem uçlarının kayganlığını sağlar. Eklem kemiklerinin baş kısmında bulunan kıkırdak tabakaları hareket sırasında, kemiğin başlarının birbirine değerek aşınmasını önler. Eklem bölgesinde bir kemikten diğerine uzanan bağ dokusundan meydana gelmiş eklem bağı bulunur. Bütün bu yapılar ekleme sağlamlık ve hareket kolaylığı sağlar.
 2. Ziyaretçi

  süper olmuş elinize sağlık
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsan iskeleti insanın organlarını ve derisini bir askılık gibi tutmaktadır. insan iskeletinin sahip olduğu kemikler çok sağlamdır. iskeletin bölümlerini de sayarsak; baş , gövde ve üyeleri dir.
+ Yorum Gönder


iskeletin bölümleri,  vücudumuzun bölümleri,  vücudun bölümleri,  iskelet bölümleri,  insan iskeleti bölümleri,  vücut iskeleti