+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda İnsan Neden Yazın Nezle Yada Grip Olur Kısaca Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İnsan Neden Yazın Nezle Yada Grip Olur Kısaca Bilgi
  İnsan neden yazın nezle yada grip olur kısaca bilgi nedir 2. Dilan
  Devamlı Üye

  İnsan Neden Yazın Nezle Yada Grip Olur Hakkında Genel Bilgi

  "Alerjik nezle genellikle Nisan-Temmuz ayları arasında havada yoğun bulunan ot, ağaç polenleri ve küf mantarları ile oluşur. Bununla birlikte küresel iklim değişikliğinin alerjenlerin sayısında ve mevsiminde değişiklik yaptığına dair bilimsel veriler artmaktadır. Sanayi çağı öncesi atmosferik CO2 ve sıcaklık şartlarına göre, bugün bitkilerin daha yoğun polen ürettikleri saptanmakta, sonuçta atmosferik polen konsantrasyonu artmış bulunmaktadır. Bazı bilimsel araştırmalar iklim değişikliği ile polen zamanının erken başladığını ve geç bittiğini öne sürmektedir. Polenin havada bulunma süresi sıcaklık ve CO2 artışı ile birlikte uzamıştır."

  CO2 ve sıcaklık artışının polenlerin alerjenik etkisini artırdığının da saptanmış olduğunu söyleyen Dağlı, küf mantarlarının da polenler gibi atmosferde kaldığı ayların uzadığının anlaşıldığını belirtti ve şunları vurguladı: "Bütün bu alerjik hastalıkları artıran etkenlere karşı küresel iklim değişikliğini durduracak sözleşme ve kanunları benimsemek, uygun bitki dikimi ve bina yapımını doğru planlamak, havadaki alerjenleri ölçmek ve tahminlerde bulunmak, halk sağlığı açısından giderek önem kazanmaktadır."

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsan genelde alerjik nezleyi yaz aylarında olur. çünkü bu zamanlarda polen veya ot gibi doğal şeyler kişinin alerjik reaksionlarını arttırır. bunun dışında insanların tam olarak eden yaz ayları grip olduklarını bilmesem de tahminen hava değişikliğinden kaynaklandığını söyleyebiliriz.
+ Yorum Gönder


çocuklar için ceviz ve fındık faydaları