+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Bakterileri Öldüren Faktörler Hakkında Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Bakterileri Öldüren Faktörler Hakkında Bilgiler

  Bakterileri Öldüren Faktörler Nelerdir ?  1. Sıcaklık: Normal olarak 60 °C’nin üzerindeki sıcaklıklar bakterileri öldürmek için yeterlidir. Endo-sporlar ise daha yüksek sıcaklık ve basınçta ölürler.

  2.Güneş Işığı: Güneşin görünen ve x, a, p, ultraviyoie gibi yüksek enerjili görünmeyen ışınlarda bakteri öldürücü bir özelliğe sahiptir.

  3.Safra: Karaciğerden salgılanan safra, bakteri öldürücü bir özelliğe sahiptir, özellikle de bazik olduğu için asit seven bakterileri çabuk öldürür.

  4.pH Değişiklikleri: Asit seven bakteriler bazik ortamda, bazik ortam seven bakteriler asidik ortamda ölür. Mide de olduğu gibi.

  5.Oksijen Konsantrasyonu: Anaerob (oksijen sevmeyen) bakteriler üzerinde oksijen öldürücü bir etki yapmaktadır. Aerob (oksijen seven) bakterilerde oksijen bulunmayan ortamlarda ölürler.

  6.Antibiyotikler: Bakterileri yok etmek amacıyla üretilen ilaçlardır. Bakteri türüne göre antibiyotik kullanılır. 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Bakterileri öldürmek için her tarafı dezenfekte etmeniz lazım. Bakteriler özellikle sıcak buhardan etkilenir. Sıcak buhar onları öldürmeye yeterdir.
+ Yorum Gönder