+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Nefes Darlığı Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Nefes Darlığı Nedir
  Nefes darlığı nedir kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Nefes Darlığı Nedir Hakkında Bilgi

  Nefes darlığı küçük büyük herkesin karşılaşabileceği bir rahatsızlıktır. Başlı başına bir hastalık olarak kabul edilmese de gece uykudan uyandırıyorsa kalp yetmezliği, sabaha karşı uyandırıyorsa da astım hastalıklarının habercisi olmasından büyük bir önem taşır.

  Herhangi bir sebep olmaksızın, hızlı soluk alıp vermeye başlamak ise bu rahatsızlığın ilk belirtisidir. Bu durum fark edildiğinde hemen bir sağlık kuruluşuna gidip gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Hastaların belirttiği şikayetler ise; nefeslerinin yetmemesi, ciğerlerini tam olarak dolduramaması ve bu sebeple sonuna kadar nefes alıp verememesi, göğsünde bir sıkışma ya da bir ağırlığın olması yönündedir.

  Nefes darlığı çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Herhangi bir işle uğraşırken, istirahat ederken hatta gece uykudan uyandıracak derece kendini gösterebilir.

  Nefes darlığı hasta tarafından algılanan sübjektif bir bulgudur ve bu nedenle nefes darlığının şiddeti hastadan hastaya değişir. Bazı hastalarda ileri derecede solunum yetersizliği olmasına rağmen hasta nefes darlığı olmadığını ya da çok hafif nefes darlığı hissettiğini söylerken bazen hafif kronik bronşiti olan hastalar yapılan ölçümlerde solunum kapasitesinde çok ciddi bir bozulma olmamasına rağmen şiddetli nefes darlığı şikayeti ile hekime başvurabilir. Bu özelliği nedeniyle nefes darlığı ağrıya benzer, yani bireysel farklılıklar gösterir.
  Nefes darlığı birçok hastalıkta görülebilmekle beraber en sık akciğer ve kalp hastalıklarında ortaya çıkmaktadır.


 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Nefes darlığı her yaşta bulunan kişilerin karşılaşabileceği bir sorundur. tek başına bir hastalık sayılmaz ancak önemli hastalıkların habercisidir. eğer sabaha karşı nefes darlığı yaşıyorsanız astım, eğer uykudan uyandırıyorsa o zaman kalp yetmezliği hastalıkların belirtileri olabilir.
+ Yorum Gönder