+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Kronik öksürük Hangi Hastalıkların Habercisidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kronik öksürük Hangi Hastalıkların Habercisidir
  Kronik öksürük hangi hastalıkların habercisidir kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Kronik öksürük Hangi Hastalıkların Habercisidir Hakkında Bilgi

  Öksürüğün bir hastalık değil, birçok hastalıkta görülen bir belirti olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kemal Tahaoğlu, "Aslında öksürük, vücudun solunum yollarındaki sekresyonları ve yabancı cisimleri temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Bu nedenle de sağlıklı kişilerde etkili ve yararlı bir işlevi bulunur. Öksürük, aynı zamanda birçok solunum yolu ve sistemik hastalığının da en sık görülen bulgularından biridir" dedi.

  Sadece akciğer hastalıklarında değil, farklı organların hastalıklarında da öksürükle karşılaşılabileceğinin altını çizen Doç. Dr. Kemal Tahaoğlu, öksürüğün akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrıldığını belirtti: "Genellikle üç haftadan uzun süren öksürüklerin kronik olarak adlandırılır, ancak bazı hekimler kronik öksürükten bahsetmek için sekiz hafta boyunca öksürüğün devam etmesi gerektiğine inanırlar."

  Diğer bir ayrımın ise öksürükle balgam olup olmamasına göre yapıldığını ifade eden Doç. Dr. Tahaoğlu, "Balgamlı öksürük genellikle solunum yollarının iltihaplandığı hastalıklarda görülür. Bazen balgamlı öksürükte kan da görülebilir. Bu durum genellikle akciğer kanseri, bronşektazi veya verem gibi önemli bir hastalığın belirtisidir"
  dedi.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bir çok doktorun söylediklerine göre öksürük bir hastalık değil bir çok hastalığın belirtisidir. veya çeşitli hastalıklardan dolayı kaynaklanmaktadır. kronik öksürük dediğimiz şey de kişilerin sürekli olarak öksürmeleri şeklinde olabilir.
+ Yorum Gönder