+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Bronşit Neden Olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bronşit Neden Olur
  Bronşit neden olur kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Bronşit Neden Olur Hakkında Bilgi

  Bronşitte olayı hazırlayan nedenler çok önemlidir. Bronşit sağlıklı bir insanda kolay kolay oluşabilcek bir rahatsızlık değildir. Eğer kişi sigara içiyorsa bronşite zemin hazırlamış demektir. Sigara bronşit hastalığının başlangıcıdır.
  Bronşit kronik iltihap demektir. Sigara içmiş bir kişinin hava yolunda soğuk algınlığı gibi mikropların başlangıcı ile ortaya çıkan olay, üst solunum yollarında başlayan bakteriyel enfeksiyon aşağıya alt hava yollarına yansıyarak bronşitin alevlenmesine neden olur. Bazı durumlarda ise virüs denilen viral enfeskiyonlar vardır. Buna grip denir. Çok karışılan bir olaydır. Soğuk algınlığı grip olarak adlandırıldığı için aslında ikisi birbirinden çok farklı bir olaydır. Bir tanesi bakterilerin yapmış olduğu olaydır. Grip ise genel bir hastalık tablosudur. Virüslerin yaptığı bir olaydır ve bütün hava yollarının içerisine yayılır. Örneğin bir astımlı hasta gibi hava yolları sıkışmıştır, insanlar nefes alamazlar, göğüsleri daralmıştır, öksürük çok şiddetlidir, bu tip olaylar bronşit denilen hastalıklar adı altında toplanırlar. Bronşiti başlatan bakteriyel mikrobik olaydır; bunlar üst solunum yollarında başlayan hastalığın göğüse inmesi ile alt hava yollarına yansıması ile ortaya çıkan ve sigara içenlerin yaralanmış akciğerlerinde çok kolaylıkla ortaya çıkar.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bronşit hastalığının neden olduğunun tek ve kesin cevabı sigaradır. sigara içen kişileri neredeyse hepsi bronşittir. sigaranın bu hastalığın sebebi olmasının nedeni sigaranın akciğeri temizleyen broşlara zarar vermesi nedeni ile akciğerin artık kendisini temizlememesidir.
+ Yorum Gönder