+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Akciğer Embolisinin Belirtileri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akciğer Embolisinin Belirtileri Nelerdir
  Akciğer embolisinin belirtileri nelerdir kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Akciğer Embolisinin Belirtileri Hakkında Bilgi

  Akciğer embolisinin belirtileri, tıkanmanın yeri ve kansız kalan bölgenin boyutları dahil olmak üzere, birkaç etmene bağlı olarak gelişir. Akciğer embolisinin bazı olası belirtileri şunlardır:

  Görünür bir nedeni olmadan
  Ansızın soluksuz kalma hissi
  Soluk alırken göğüste ağrı
  Baygınlık hissi
  Öksürükle kanlı balgam çıkartma
  Nabızda hızlanma
  Akciğer Embolisi Tanısı

  Akciğer embolisi geçirdiğinizi düşünüyorsanız, derhal bir doktora başvurun. Acil tıbbi girişime ihtiyacınız olabilir. Pulmoner embolide erken tanı hayat kurtarıcıdır. Tanı için hastadan ayrıntılı bir hikaye alınması gerekir ayrıca hekim gerek hikaye alırken ve gerekse tetkikleri isterken pulmoner emboli olasılığını düşünmeli ve buna yönelik olarak hastada risk faktörü varlığını araştırmalıdır. Risk aktörlerinden bir veya birkaçının varlığı ile birlikte bir başka nedene bağlanamayan ani nefes darlığı ve arter kan gazı analizinde kandaki Oksijen miktarında düşme saptanması durumunda pulmoner emboli akla gelmelidir. Tanı için standart akciğer grafisi, arter kan gazı analizi, EKG, EKO kardiografi, bacak ve baldır toplardamarlarının Dopler ultrasonografisi, akciğer sintigrafileri ve spiral BT gibi yöntemlerden yararlanılır.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Akciğer embolisi hastalığı akciğer atardamarının tıkanması ile gerçekleşen bir hastalıktır. bu hastalığa yakalanan kişilerde hiç bir sebebi olmadan aniden soluksuz kalama ,nefes alırken göğüste ağrı hissetme ,baygınlık hissi gibi belirtiler de buılunur.
+ Yorum Gönder