+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Kolesterol Hangi Hastalıklara Neden Olabilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kolesterol Hangi Hastalıklara Neden Olabilir
  Kolesterol hangi hastalıklara neden olabilir kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Kolesterol Hangi Hastalıklara Neden Oluyor Hakkında Bilgi

  Kolesterol damar içinde birikmesiyle damarları daraltma veya tıkama olayıdır.


  Damarların tıkanması demek kalbe veya diğer organlara kan gitmemesi demektir. Bu da kalp krizine yol açan bir durumdur.

  Kolesterol mum kıvamlı bir Maddedir. Vücutta az miktarda kolesterol bulunması vücut için iyidir çünkü safra sitleri üretir.

  Fazlalaşan kolesterol damarlarda birikir ve sonucunda daralma veya tıkanmayı gerçekleştirir. Kolesterol zengini ürünü besinlerden uzak durmak gerekir.

  Kırmızı et yerine beyaz et veya balık yemek akıllıca bir seçim olacaktır. Yükselen kolesterolün en iyi ilacı beslenme alışkanlığında revizyona gitmektir. Yani o alışkanlığı değiştirmektir.

  Diyet süt ve peynir yemek kolesterolün düşmesine yardımcı olacaktır. Günde 20 gram fındık yiyen birisinin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin daha az olduğu 14 yıldır süren araştırmalar sonucunda belirtildi.

  Ayrıca sigara da kolesterolü arttıran etmenlerin başında gelmektedir. Sigarayı bırakarak ve sportif faaliyetler yaparak kolesterolü dengede tutabilirsiniz.

  Kolesterol değerinde %1 lik iniş kalp krizi riskini %2 olarak uzaklaştırır. Beslenme bakımından zayıf, yeterli besin değerleri almayan birisinde de kolesterol görülebilir. Karaciğerde olan bir bozukluk da kolesterol seviyesini olumsuz yönde etkileyebilir. doktorlar tarafından bir hastalık olarak bile görünmeyen bu kandaki yağlanma oranı olayı diğer hastalıkları tetiklemesiyle can sıkıcı bir durum olmaya başlamaktadır.

  Kolesterol seviyenizi 200’ün altına çekerek, beslenmenize dikkat ederek, spor yaparak Sağlıklı olabilirsiniz. Sağlıklı günler.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanlarda bulunan kolestrol damar tıkanıklıklarına neden olur bu da insanlarda kalp krizlerine neden olmaktadır. bu yüzden kolestrolü düşürmek için aşırı yağlı yenilmemeli , düzenli bir spor yapılmalı yediklerimize ve içtiklerimize de dikkat etmeliyiz.
+ Yorum Gönder