+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Damarlarımızda Varis Olduğunu Nasıl Anlarız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Damarlarımızda Varis Olduğunu Nasıl Anlarız
  Damarlarımızda varis olduğunu nasıl anlarız kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Damarlarımızda Varis Olduğunu Nasıl Anlarız Hakkında Bilgi

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Yaşar Karaca,
  “Varis adı verilen damar genişlemeleri, günümüz insanında çalışma ve yaşam koşulları nedeniyle daha sık görülen ve iş gücü kaybına neden olan, estetik olarak rahatsızlık veren ciddi bir hastalıktır” dedi.

  Varis hastalığı hakkında bilgi veren Opr. Dr. Yaşar Karaca, “Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülür ve yalnızca estetik açıdan değil, sağlık açısından da önlem almayı gerektirir. Varisi olanlarda, gece kramplar yaşanır, bacaklarda kaşıntı, şişkinlik olur, ayakta kalınca ağrı başlar. Varisler genellikle kaşıntıya neden olur. Daha sonra bacaklarda, ciltte rahatlıkla görülebilen mavi-mor renkteki şişlikler ile kendini belli eder. Örümcek ağı ve biraz daha büyük olarak ortaya çıkan yumak şeklindeki varisler de sıkça görülür” diye konuştu.

  Varisin neden oluştuğunun tam olarak bilinmediğini ifade eden Opr. Dr. Yaşar Karaca, “Bununla birlikte, yaş ilerledikçe özellikle kırk yaşın üstünde toplardamarların ve kapakçıklarının zayıflaması nedeniyle daha sık görülür. Ayrıca spor yapmamak, hareketsiz kalmak, kişilerin meslekleri nedeniyle sürekli olarak ayakta kalmaları veya oturmaları, sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde uzun süre yaşamaları, aileden gelen kalıtsal durumlar, sigara ve alkol kullanımı, aşırı kilolu olmak, toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar nedeniyle varis oluşabilir” şeklinde konuştu.

  Varisi bulunanların bazı kurallara mutlaka uymaları gerektiğini vurgulayan Karaca şunları söyledi:

  “En önemlisi uzun süre ayakta, hareketsiz olarak kalmamaya özen göstermeliler. Yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçınmalılar, fazla kilolar varisi arttıracağından kilolarına dikkat etmeliler, ağırlık kaldırmaktan kaçınmalılar, aşırı sıcak damarları genişleteceği için varisli hastalara iyi gelmez, bu nedenle çok sıcak suyla banyo yapmamalılar, kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durmalılar.”

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Damarlarda varis damar genişliği nedeni ile oluşmaktadır. Günümüz yaşam şartları varisin daha fazla görülmesine neden olmaktadır. Varis sürekli ayakta duran ve ayakta çalışan insanlarda daha sık görülmekte özellikle bayanları estetik yönünden rahatsız etmektedir. Varis aynı zamanda ağrılara sebep olması nedeni ile yaşam kalitesini de düşürmektedir.
+ Yorum Gönder


varis olduğunu nasıl anlarız