+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Kalp Nakli Riskli Bir Operasyon Mudur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kalp Nakli Riskli Bir Operasyon Mudur
  Kalp nakli riskli bir operasyon mudur kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Kalp Nakli Risklimi Hakkında Bilgi

  Kalp nakli; zayıf, hastalıklı bir kalbin daha sağlıklı bir donörün kalbi ile değiştirilmesi işlemidir.


  Riskler

  Kalp nakli yapılması hayatınızı kurtaracağı gibi, birçok riski de beraberinde getirir. En belirgin risk vücudunuzun donör kalbini reddetmesidir.

  Donör kalbinin reddedilmesi

  Bağışıklık sisteminiz Donör kalbinizin yabancı bir nesne olup sizin bedeninizde bulunmaması gerektiğini algılar. Bağışıklık sisteminiz Donör kalbinize saldırmayı dener. Kalp nakli olan bütün insanlar immünosupresan- bağışıklık sisteminin aktivitelerini azaltan ilaçlar- alıyor olsalar bile kalp nakli yapılan insanların yaklaşık yüzde 25’i kalp naklinden sonraki ilk yıl içerisinde kalbi reddetme belirtileri göstermektedir. Bu reddetme genelde belirti olmadan gerçekleşir ve sadece ilaç tedavisinde değişiklik gerektirir. İlaç dozajında yanlışlık yapılması durumunda, reddetme şiddetli ve ciddi sonuçlar doğurabilir. Kalp nakli yapılan insanların doktorları tarafından verilen talimatları uygulaması çok önemlidir.
  Vücudunuzun yeni kalbi reddedip reddetmediğini belirlemek için, nakil işleminden birkaç ay sonra kalbinize bazı biyopsiler uygulanacaktır. Biyopsi esnasında boynunuzdaki veya kasıklarınızdaki damarlara bir boru eklenir ve kalbinize yönlendirilir. Bir biyopsi cihazı en küçük kalp dokularının özlerini boru içerine yerleştirilmesiyle çalışı ve bu dokular laboratuvarda incelenir. Reddetme kalp naklinin ardından ilk birkaç ay içinde gerçekleştiği içini kalp biyopsisi sıklıkları bu erken dönemde en fazla olur. Kalbiniz donör kalbi reddettiğini gösterebilecek işaret veya belirtiler göstermesi olasıdır. Bu işaret veya belirtiler aşağıdaki gibi olabilir:

  · Kısa nefes,
  · Ateş,
  · Ödem yüzünden kilo artışı,
  · Normaldeki gibi idrara çıkmama,
  · Yorgunluk,

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanlar doğuştan veya bazı hastalıklardan sonra kalp yetmezliği yaşamaktadırlar. kalp yetmezliği yaşayan kişilerin kalp nakli gerçekleştirmeleri gerekir. ancak naklinde riskleri vardır. hatta en belirgin risk nakil yapılacak kalbin kişiye uymamasıdır.
+ Yorum Gönder