+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Insan Yemek Yemeden Ne Kadar Yaşar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Insan Yemek Yemeden Ne Kadar Yaşar
  insan yemek yemeden ne kadar yaşar kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye


  İNSANLARI AÇLIĞI


  Yemek yemeden hayatta kalmanın süresi, vücut ağırlığına, genetik özelliklere, diğer sağlık sorunlarına ve en önemlisi vücudun ne kadar susuz kaldığına bağlı olarak değişir.
  Sıvı ve yiyecek olmadan insanlar genellikle 10 ile 14 gün içinde yitip gider (Başlangıçta vücudun ne kadar susuz olduğuna bağlı olarak bu süre bir hafta ile üç hafta arasında değişebilir) Bu durum özellikle şu iki hasta grubunda meydana gelir:
  Ölümcül bir hastalığın son aşamasında olan; yapay olarak beslenmesinde bir yarar görülmediği için her türlü seruma uygulamasına son verilen
  Ölümcül bir hastalığın son evresinde olmadığı halde yaşamlarına son vermek için yemeği ve içmeyi kendi iradeleriyle reddedenler

  Sağlıklı insanların yeterli sıvı aldıkları halde hiç yemek yemedikleri durumlar ile ilgili güvenilir bilgi yoktur. Hindistan’ın bağımsızlığı için açlık grevi yapan Mahatma Gandhi, ağzına yemek koymadığı halde yalnızca ağzını ıslatacak kadar su içiyordu- 21 gün dayandı. 1997 yılında British Medical Journal isimli bilim dergisinde yer alan bir yazıda, İşkence Kurbanlarının Bakımı için Tıbbi Vakıf isimli kurumdan Michael Peel, 28, 36 ve 40 gün boyunca açlık grevi yapan kişilerin sağlık durumlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi vermişti. Ancak bu türlü raporların pek çoğu bilimsel kanıtlardan yoksundu.

  Tam açlıktan farklı olarak, su içerek aç kalmak sık görülen bir durumdur. Toplama kamplarında ve yokluk dönemlerinde insanlar bu koşullarda aylarca hatta yıllarca sağ kalabiliyor. Vücut enerjiyi muhafaza etmek için metabolizmayı yavaşlatır. Metabolizma hızındaki değişim konusu tam olarak bilinmese de, tiroid fonksiyonlarındaki değişiklikler üzerinden izlenebiliyor. Bu yetenek, diyabete yol açan genlerin evrimsel dayanıklılığını açıklıyor, çünkü bu genler geçmişte enerjinin daha ekonomik kullanımına destek çıkarak, yokluk dönemlerinde hayatta kalmayı sağlamıştır.

  Doktorlar, anoreksiya nevroza ve kanserin son aşamaları gibi tam açlığa yakın vakalarla karşılaşırlar. Ölüm, hastanın ağırlığı, normal vücut-kütle endeksinin yarısına indiği zaman veya 12 ile 12.5 arası- organ yetmezliğine veya kalp krizine bağlı olarak oluşur. Normal vücut kütle endeksi18.5 ile 24.9 arasında değişir. Pek çok mankenin vücut-kütle endeksi 17 civarında seyreder.

+ Yorum Gönder