+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Zatürre Belirtileri Neler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Zatürre Belirtileri Neler
  Zatürre belirtileri neler kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Zatürre Belirtileri Neler Hakkında Bilgi

  Zatürre nin başlangıç belirtileri genellikle kırgınlık, halsizlik, bitkinlik ve yorgunluktur. Ardından öksürük, sarı-yeşil renkli balgam, yüksek ateş, üşüme titreme atakları gelişir. Bu tipik bir tablodur. Ancak her zaman böyle tipik bir şekilde ortaya çıkmayabilir.
  Zatürre sadece yüksek ateş ya da öksürük şeklinde de ortaya çıkabilir. Baş ağrısı, bulantı, kusma, eklemlerde ağrı, karın ağrısı, ishal, bilinç bulanıklığı gibi solunum sistemi dışından kaynaklanan şikayetler de görülebilir. Bazen de üst solunum yolu enfeksiyonlarının ilerleyerek ciğerlere inmesi ile gelişir.

  Öksürük önemli bir belirtidir. Hastaların %80 inde yeni gelişen ya da karakteri değişen öksürük şikayeti vardır. Hastaların çoğu öksürükle birlikte balgam çıkartır. Balgam sarı, yeşil veya küf renginde olabilir. Bazı hastalarda da kuru öksürük ön plandadır.

  Hastalığa çoğunlukla inatçı ve ciddi bir ateş eşlik eder. Genellikle ataklar halinde gelen üşüme ve titreme şikayeti ile birliktedir. Yaşlı hastalarda, şeker hastalığı, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kronik akciğer hastalığı olan bireylerde vücut savunması ve vücut direnci zayıf olduğundan şikayetler tipik olmayabilir. Özellikle de yüksek ateş ve üşüme titreme şikayetleri olmayabilir. Bunların yerine genel sağlık durumunda bozulma, bilinç bozuklukları, altta yatan hastalığın ani ilerlemesi veya kötüleşmesi gibi durumlar olabilir. Örneğin bilinen bir kalp hastalığı olan bir bireyde zatürre gelişmesi bacaklarda şişme, nefes darlığında artma, göğüs ağrısı ve genel durumda ani bozulma şeklinde kendini gösterebilir.

+ Yorum Gönder