+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Dış Kulak Iltihabı Nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dış Kulak Iltihabı Nedenleri
  Dış kulak iltihabı nedenleri kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Dış Kulak Iltihabı Nedenleri Hakkında Bilgi


  Dış Kulak İltihabı Neden Meydana Gelir:

  Bazı dış etkenler bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında etkili olabilmektedir.
  Bunların başında da su gelmektedir. Kişi çok fazla duş alıyor ise, ya da yüzdüğünde kulağına su kaçırdıysa, bu dış kulak iltihabına zemin hazırlayabilir. Dış kulak yolunda kulak kiri dediğimiz koruyucu bir mum vardır. Bu mum özellikli sıvı, kulağı dışarıdan gelecek zararlı toza, kire bakteriye karşı korur. Kulağa kaçan fazla miktardaki su ise bu koruyucu mumu yok eder. Bu da kulakta mantar veya bakterilerin çoğalmasına neden olur.
  Kulakların çok fazla temizlenmesi de dış kulak yolundaki mumu yok edebilir, deriyi tahriş edebilir ve cildi inciterek iltihaba neden olabilir.


  Bazı kişiler, özellikle de kulak kaşıntılarında kulaklarına sert ve sivri yabancı cisimler sokmaktadır. Bu kulak yolundaki cildin çatlamasına neden olursa, bu da o bölgede iltihaplaşmanın meydana gelmesini sağlayabilir. Bazı cilt hastalıkları, dış kulak yolunda da görülebilir. Bu da dış kulak iltihabını meydana getirebilir. Dış kulak iltihabının belirtileri arasında kaşıntı, akıntı, kulak ağrısı, tıkanıklık başta gelmektedir. Bu tür belirtileri bulunan kişiler, bir hekime başvurmalıdırlar. Görülecek olan tedaviyle sorun ortadan kalkacaktır.
  Dış kulak iltihabının tedavisinde en sık kullanılan yöntem, oluşan iltihabın doktor tarafından temizlenmesidir. Sonrasında ise hastaya düzenli şekilde kullanması için bazı kulak damlaları verilir.

+ Yorum Gönder