+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Yüksek ateşe nasıl ilk yardım yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yüksek ateşe nasıl ilk yardım yapılır
  Yüksek ateşe nasıl ilk yardım yapılır kısaca 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye


  Yüksek ateşe nasıl ilk yardım yapılır Hakkında Bilgi  Islatılmış pamuk ya da bez koyun. Koltuk altları ve kasıklar gibi büyük atardamarların yüzeysel olarak geçtikleri yerlere ılık suyla ıslatılmış büyük pamuk parçaları ya da bezler yerleştirmek ateşi düşürmenize yardımcı olacaktır. Ancak burada önemli olan bir nokta var ve bu nokta genellikle yanlış olarak biliniyor. Kullanılan su, mutlaka olağan vücut sıcaklığında olmalı. Soğuk suyla ıslatılmış pamuk ya da bezlerin uygulanması özellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde titreme oluşturabilir; bu da ateşi yükseltir.

  Hastayı ılık suya sokun. Özellikle çocuklar için çok kullanılan bu yöntemi hepimiz biliyoruz. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi ateşi düşürmede mutlaka ılık su kullanılmalı. Hatta su, olağan vücut ısısında neredeyse aynı olmalı. Çünkü birden soğuk suyun içine giren hasta şoka girebilir.

  Su ihtiyacını karşılayın. Ateşi yüksek insanların nasıl terlediğini hepimiz görmüşüzdür, hatta bu olay kendi başımıza da gelmiştir. Buradan da anlaşıldığı üzere ateş ciddi kaybına neden olyor. Susuz kalmak da başka sorunların davetiyesi. Bu nedenle vücudun susuz kalmamasına dikkat etmek şart. Yüksek ateş nedeniyle bir hastaya ilk yardım uyguluyorsanız bol bol su içmesine dikkat edin. Hasta eğer çocuksa iyice sulandırılmış meyve suları ya da çorbalar işinize yarayabilir.

  Hareketi azaltın. Hareket etmek vücut ısısını arttırır. Zaten yüksek olan vücut ısını daha da arttırmamak için hareketten kaçınmak şart. Ancak bazı çocuklar ateşli olsalar bile, hareketli olmaya devam ettiklerinden ateşleri zor düşebilir. Bu nedenle bu maddeye de dikkat etmeli.

  Oda ısısının ayarlayın. Hastanın bulunduğu odanın fazla ısınmaması gerekir. 20 - 21.1 0C arası yüksek ateşle mücadele eden bir hasta için ideal. Klima ya da vantilatörle ısı bu arada tutulabilir. Ayrıca, oda hava akımına maruz kalmamalı ya da hasta açık bir pencerenin yanında da

+ Yorum Gönder