+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Tansiyon düşüklüğü belirtileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tansiyon düşüklüğü belirtileri nelerdir
  kısaca tansiyon düşüklüğü belirtileri nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye


  KISACA TANSİYON DÜŞÜKLÜĞÜ

  Tansiyon Nedir? Kan basıncına tansiyon denir. Kalp her kasılışında belirli miktardaki kanı atardamarlara pompalar. Bu sırada da, kan basıncı en yüksek seviyeye çıkar. Buna büyük tansiyon denir. Kalbin iki kasılışı arasında geçen zaman içinde ise, kan basıncı en düşük seviyeye iner. Buna da küçük tansiyon denir. Büyük tansiyon ile küçük tansiyon arasındaki fark da nabız basıncını gösterir
  . Tansiyon yaşa bünyeye ve tansiyon ölçüldüğü andaki ruhi veya bedeni duruma göre farklılık gösterebilir.Yaşlandıkça bir miktar tansiyon yükselmesi normaldir.Büyük tansiyon, 11′den aşağı düştüğü zaman tansiyon düşüklüğü vardır. Bu duruma tıp dilinde hipotansiyon denir. Ancak 11′in hemen altında olan değerler kişinin o anki geçici durumundan da kaynaklanabilir, örneğin yeni uykudan kalkan birinin nabzı düşük olacaktır. Ancak, 11′in çok altında değerler önlem alınmasını gerektirir.

  tansiyon-dusuklugu.jpg

  BELİRTİLERİ

  Baş dönmesi, göz kararması, halsizlik, kalp çarpıntısı, yorgunluk, uyku hali ve görme bozuklukları en sık görülen belirtileridir ancak bu belirtiler başka nedenlerden de kaynaklanabileceği için tek başına yeterli veri vermeyebilir. En sağlıklı yöntem bir tansiyon aleti ile tansiyonu ölçmektir.

+ Yorum Gönder