+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Hepatit a hastası ne yemeli Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hepatit a hastası ne yemeli
  hepatit a hastası ne yemeli kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Hepatit a Hastaları Ne Yemeli

  Hepatit A ve Beslenme

  Diyet : İlk günlerde hastalar genelde iştahsız olduklarından sindirimi kolay besinler (meyva suyu açık çay süt çorba püre kızarmış ekmek bal reçel ve yoğurt) verilmelidir.
  Ancak hastaya yemesi için ısrar edilmemelidir; çünkü karaciğer kendini korumak için iştah azaltıcı bazı önlemler alabilir. İştahsızlık uzun sürerse asidik özel karışımlar hekim tarafından verilir. Böyle bir durumda iştah açılınca hemen proteinli besinler verilir. Karbonhidratlı gıdalar normal şekilde verilmeye devam edilir. Tuzsuz yemeğe gerek yoktur. Alkol yasaklanır. Günlük alınan yağ miktarı 50 gramı geçmemelidir. Günlük kalori 3000 i geçmemelidir. Sarılık ortadan kalktıktan sonra 6 ay boyunca alkol kızartma baharat sirke ve mezeler verilmez.

  İlaç : Sindirim zorluğu olanlara sindirimi kolaylaştırıcı ilaçlar verilir. Ayrıca B ve C vitaminleri verilir. Kaşıntı bulantı-kusma için de gerekirse ilaç verilebilir. Kusmaları fazla olanlara serum takılabilir. Yine hastanın durumuna göre ilaç tedavisi hekim tarafından başlanabilir.

+ Yorum Gönder