+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Kemoterapi hastası ne yemeli Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kemoterapi hastası ne yemeli
  kemoterapi hastası ne yemeli kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Kemoterapi hastası beslenmesi hakkında bilgi

  Beslenmenizi ala ihmal etmeyin. Düzenli ve olağan beslenmenize devam etmeye lütfen gayret edin. Bu konu çok önemlidir.

  • Özellikle kemoterapi sonrası birkaç gün keyifsizlik ve iştahsızlık olabilir. Bulantı ve kusma beslenmenizi olumsuz etkileyebilir. Bu durumda yemek kokusu olmayan sakin bir ortamda, az, ancak sık aralıklarla aşırı yağlı ve baharatlı olmayan yumuşak ve ılık yemekler yemek yemenizi kolaylaştırabilir. Unutmayın bu etkiler kemoterapi aldığınız günden itibaren en fazla dört gün sürer
  • Bol kalorili ve proteinli gıdalar tüketin. Ancak, her gün et yemek yerine haftanın bazı günleri kurubaklagiller (nohut, kurufasülye, mercimek vs), balık, tavuk, hindi, sebze ağırlıklı yemekler tüketebilirsiniz.
  • Sebze ve meyveyi ihmal etmeyin. Her gün en az iki tabak sebze ve meyve tüketin. Sebze ve meyve salatası yiyin, meyve suyu için.

  Örneğin günde bir kez bir yemek tabağı yeşil salata ve bir kez meyve salatası yiyin. Günde 2 bardak ayran, 2 bardak süt, 2 bardak komposto için.
  •Özellikle kemoterapiyi aldığınız gün dahil olmak üzere takip eden 3-4 günü bolca sıvı gıda (su, komposto, hoşaf, ayran, meyve suyu, çay…) alın. Kemoterapi aldığınız gün ve takip eden 2 gün bu durum çok önemlidir.
  • Yumurta, peynir, yoğurt, süt, zeytin ve çikolata gibi besin maddelerini biraz daha fazla tüketmeye özen gösterin.
  • Tatlı gibi şekerli gıdaları yemenizde sakınca yoktur. Ancak bunları aşırı ve asıl yemek yerine tüketmek sakıncalıdır. Zira tek başına bu tür yiyeceklerden elde edeceğiniz kalori yeterli olmayacaktır.
  • Normal beslenebiliyorsanız ek ve özel beslenme gayretine gerek yoktur.

+ Yorum Gönder