+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Şevkiye hastalığı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Şevkiye hastalığı nedir
  Şevkiye hastalığı nedir kısaca 2. Muhammed
  Özel Üye

  Şevkiye Hastalığı Hakkında Bilgi


  Şevkiye Hastalığı. Daha doğrusu halk arasındaki adı buymuş. Belediyenin sitesinde bu hastalığın, bir çeşit sinekten bulaşan Tatarcık Hastalığı olduğu söylenmiş. Bu hastalığın sebebi buysa neden önlem alınmıyor, sadece benim mahallemde, karacaoğlan, hasta olmayan kimse kalmadı.

  Bahsi geçen tatarcık hummasının belirtileri:

  Hastalık genel olarak birdenbire, titreme veya ürpermelerle ateşin yükselmesi şeklinde başlar, bazı hallerde önceden kırıklık, başdönmesi, bacak ve karında anormal hisler olabilir. Başlangıçta veya daha sonra baş ağrısı, gözlerde yanma, göz arkasında göz hareketleriyle ortaya çıkan ağrılar, ensede ve sırtta sertlik, oynaklarda ve taraflarda ağrılar, tat alma duyusunda değişiklikler, iştahsızlık, bulantı, kusma, kabızlık veya sürgün, boğazda ağrı, burun kanaması, baş dönmesi olabilir. Damakta küçük veziküller görülebilir ve maküler veya ürtikeryal döküntüler gelişebilir.

  Belirtiler şahit olduğum hastalardakilerle örtüşüyor.Belediye tarafında durum böyle, halk arasında ise tamamen farklı. Bu hastalığın içme sularından kaynaklandığı söyleniyor. Bakın facebookta bu konuda ne yazmışlar:

  Henüz adını bilmediğim ama kozanlılar tarafından adına Şevkiye Hastalığı diye tabir edilen ateşli ve halsizlik yaratan bu hastalık içme sularına kanalizasyonun karıştığı söylenmektedir. Başımdan bir hadise geçti ve ben bunu anlamlandıramamıştım. Ben adanada muhasebecilik yapıyorum 2003 ten bu yana adanada ikamet etmekteyim. Bu yaz ailemi ziyaret için kozanın savruk yaylasına gidiyorduk. Yolda kozana gelen içme suyunun havasının alındığı biryer vardı oradan su içmek istedik. Su klorlanmıştı. Bunda şaşırılacak ne mi var? Su resmen süt kadar beyaz akıyordu. Buna sadece klor akıyordu da diyebiliriz. Bir içme suyuna hatta yayladan suyun doğduğu yeri bilirim, böyle bir suya neden bukadar klorlansın ki? Nedenini daha sonra annem ve kardeşimin hastalanmasıyla öğrendim. Kozanın suyuna kanalizasyon karışıyor ve bir çok insan bu sudan içerek hastanelere akınediyordu. Kozan belediyesi bunun olmadığını savunsa da halk yavaş yavaş bunu idrak etmeye başladı. Kimi yandaş ve yalakalar bunun aksini söylese de yine belediye işçileri suya kanalizasyonun karıştığını doğruluyor.
  Sırf yerel seçimlerindeki prestijini düşünen kozan belediyesi bu olayları yalanlıyor ve kendi halkını hastalıklarla hatta ölümle başbaşa bırakıyor.

+ Yorum Gönder