+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Böbrek hastası ne yemeli Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Böbrek hastası ne yemeli
  böbrek hastası ne yemeli

  böbrek hastası ne yemeli kısaca 2. Muhammed
  Özel Üye

  Böbrek Hastaları Nasıl Beslenmeli ?


  Vücudun yapıtaşlarından biri olan proteinlerin, büyümenin sağlanması ve dokuların onarımı için gerekli olduğu, ancak proteinli besinlerin kontrolsüz kullanımının, böbrek hastalarında sorunlara yol açabileceği bildirildi.

  Proteinli besinlere dikkat
  Proteinli besinlerin, kullanıldıktan sonra vücutta yakıldığını ve bunun sonucu üre, ürik asit ve kreatinin gibi atık maddelerin açığa çıktığını ifade eden uzmanlar, bu maddelerin böbrek hastalarında idrarla vücuttan atılamadığını ve kanda yükseldiğini kaydetti.

  Tatlıya devam
  Uzmanlar, şeker, bal, tanesiz reçel, sade lokum, akide şekeri ve pelte gibi karbonhidrat kaynaklarının, böbrek hastaları tarafından devamlı tüketilmesi gerektiğine değinerek, bunun dışında, makarna, pirinç pilavı, çorba, ekmek, sade kek, börek ve bisküvi gibi unlu mamüllerin sınırlı miktarda tüketilmesinin önem taşıdığını söyledi.

  Katı yağlardan uzak durun
  Böbrek hastalarının, kalp-damar hastalığı riski taşıdıkları için margarin ve tereyağı gibi katı yağları diyet uzmanının önerdiği kadar tüketmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, böbrek hastalarının, kandaki kolestrol düzeyinin kontrolüne yardımcı olan sıvı yağları tercih etmelerinin yarar sağlayacağını kaydetti.

  Potasyum içeren besinleri yemeyin
  Uzmanlar, böbrek hastalarında potasyumun idrarla atılamadığını, bunun sonucunda kalp kasılması ve halsizlik görülebileceğine dikkati çekerek, yağ ve şeker hariç tüm yiyeceklerde belli miktarda potasyum bulunduğunu, bu çerçevede, besinlerdeki potasyum hakkında böbrek hastalarının bilgi sahibi olmaları gerektiğini belirtti.

+ Yorum Gönder