+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Çay ve Kahvenin Faydaları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Çay ve Kahvenin Faydaları Nelerdir










  Çay ve Kahvenin Faydaları Hakkında Bilgi


  Çayın faydaları nelerdir, kahvenin yararları nelerdir, günlük yaşantımızda çay ve kahve çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle ofis ortamlarında çalışan kişiler sürekli olarak çay ve kahve içmektedirler. Son zamanlarda çıkan yanlış haberler nedeni ile çay ve kahvenin zararlı olduğu düşüncesi oluşmuştur. Ancak doğru tüketildiğinde çay ve kahve insan vücuduna ve zihnine pek çok fayda sağlamaktadır. Çay, nemli iklimlerde yetişen bir ağaççığın özel işlemlerle kurutulan yapraklarıdır. Kahve ise sıcak iklimlerde yetişen bir ağacın meyvesinin çekirdeğidir. İşte çay ve kahvenin bilinmeyen faydaları…

  Çay ve kahve.jpg

  Çay ve kahve zihni açıyor bu nedenle sabah kahvaltılarında içiliyor. Almanlar yılda 160 litre yani ortalama 1000 fincan kahve içmektedirler. Bir fincan kahve içerisinde su, protein, şeker, tanik asit, alkoloitler ve kafein bulunur. Özellikle sabahları içilen kahve, tasa ve stresi azaltır. Düşünce akışını tetikler, dikkati arttırır ve moral düzeltici etkisi vardır.

  Kahve içerek geç saatlere kadar konsantre olmuş bir şekilde çalışabilirsiniz çünkü kahvede kafein bulunur. Beyin gün içerisinde adenozin maddesini salgılar ve sinir hücresindeki reseptörleri uyarır. Böylece beyne yorgunluk hissi verir. Kafein ise adenozin maddesine direnir ve resptörleri bloke eder. Böylece daha uzun süre uyanık kalırsınız.

  Çayın etkisi ise demlenme sürresine göre değişiklik gösterir. Eğer çayınızı yalnızca 2 dakika demlerseniz uyarıcı etki yapar. 5 dakikadan daha uzun bir süre demlerseniz adrenalize olan kafeini bağlayan tanik asitler açığa çıkar. Böylece çay sakinleştirici etki yapar. Çay, hazımsızlık, mide ağrısı, cilt kuruluğu ve öksürüğe iyi gelir.








 2. NAZLI
  Bayan Üye





  Çay ve kahve hayatımız da önemli rol oynar. Zihnimizin açilmasını sağlar. Bazı araştırmalara göre ise zararlı olduğu düşünülmüştür ama az tüketildiğine ve doğru tüketildiği sürece zararı olmaz , zihne ve vücuda çok yararı olur.Sabahları içilen kahve ve çay tasayı giderir insanı rahatlatır.




+ Yorum Gönder