+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Besin alerjisi nedir ve alerjik olan besinler nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Besin alerjisi nedir ve alerjik olan besinler nelerdir
  Kısaca Besin alerjisi nedir ve alerjik olan besinler nelerdir 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Besin alerjisi nedir


  Besin alerjileri sadece o besini tüketmekle değil, dokunmayla hatta kokusuyla da ortaya çıkabilir.Alerji; vücudun özel bir Maddeye karşı gösterdiği aşırı tepkidir. Alerjik reaksiyona yol açan antijen ise alerjik madde (alerjen) olarak adlandırılır. Alerji birçok maddeye karşı olabilir. Aslında besin alerjilerinin görülme oranı çok fazla değildir. Çocuklarda besin alerjisi görülme oranı daha fazladır. Çocukta yüzde 2- 8 oranında besin alerjisine rastlanırken yetişkinlerde yüzde 1 civarında, tüm nüfusta ise yüzde 2 oranında görülür.
  Çocukların yaklaşık yüzde 5'ine besin alerjisi tanısı konmasına rağmenellikle büyüyünce bu sorunları ortadan kalkar. Çocuklarda bu belirtilerin yüzde 70'i sindirim sisteminde, yüzde 4'ü deride, kalanı da solunum sisteminde görülür. Besin alerjileri sadece o besini tüketmekle değil, besine dokunma ve hatta kokusunun solunmasıyla da ortaya çıkabilir. Belirtiler besini tükettikten saniyeler ya da Saatler sonra gelişebilir.

+ Yorum Gönder