+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Anekoik kist nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Anekoik kist nedir
  Anekoik kist nedir

  Over (yumurtalık)
  kistleri her yaştaki kadında görülebilen bir sorundur. Ancak genellikle 20-44 yaş arası kadınlarda görülür. Over kistler genellikle iyi huyludur. Çeşitli şikayetlerle jinekoloğa gidildiğinde muayene ve ultrasonda elde edilen görüntülerle tanı konur. Ayrıca bazı kan tahlilleri tanıda yardımcı olur. Kistler bazı hallerde infertilite (kısırlık) nedeni olsa da her zaman gebe kalmayı etkilemez. Ancak hormonal düzensizlik nedeniyle oluşmuşlarsa infertilite görülebilir. Çoğunlukla over kisti ile gebelik oluşabileceği gibi gebelik de over kisti oluşmasına zemin hazırlayabilir
  Anekoik kist nedir.jpg
  Over kisti yumurtalık dokusundan kaynaklanan, içi genellikle sıvı dolu olan oluşumlardır. Boyutları 2 cmden 30 cme kadar değişebilir.

  Anekoik kist Nedir?


  Anekoik kist genel bir tanımlamadır. Kistin içinde sıvı olduğunu ifade eder. Anekoik kistlerin tedavisinde kistin türü dikkate alınır. Bazı kistler sürekli büyüme eğilimi gösterebilir. Kistler 30 cm’den büyükse ve büyümeye devam ediyorsa kısa zaman dilimleri içinde kontrol altına alınmalıdır. Anekoik kistler çok tehlikeli olabilir.

  Anekoik kist ve over kisti arasındaki fark nedir?

  Anekoik kistler over kistinin ilerlemiş halidir, Anekoik kistler memede, böbrekte ve vücudun farklı organlarında oluşabilir.

  Kistler nasıl teşhis edilir?

  Genellikle rutin muayene ya da başka sebepten dolayı yapılan muayene ve ultrasonografide saptanırlar. Muayenede hastanın yaşı, kitlenin büyüklüğü, şekli, saf kist ya da solid yapıda oluşu, etrafa yapışık olup olmadığı, hassasiyet olup olmadığı önemlidir. Bu bulgulara göre ameliyatla alınması, ilaçla tedavisi veya gelişiminin izlenmesi yönünde tedavi uygulanabilir.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Anekoik kist, kistin içinde sıvı olduğunu ifade eder. Bu kistlerin tedavisinde türü dikkate alınır. Bazı kistler sürekli büyüme eğilimi gösterir. Bu tür kistler çok tehlikeli olabiliyor bazen.
+ Yorum Gönder


anekoik kist,  anekoik,  anekoik kist nedir,  anekoik ne demek,  anekoik koleksiyon,  anekoik kist tedavisi