+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Demirin bulunduğu besinler hangileridir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Demirin bulunduğu besinler hangileridir
  Demirin bulunduğu besinler

  Demir kaynakları

  a. En iyi demir kaynakları:
  Karaciğer, dalak (demir deposu sayılır) , siyah etler, böbrek ve yürektir (siyah etler, sığır, domuz, koyun, keçi, av hayvanları, kaz ve ördek etleridir).

  b. İyi kaynaklar: Yumurta sarısı, çeşitli pekmezler, kara üzüm, kuru üzüm, kuru baklagiller (özellikle kabuklu yeşil mercimek), badem, fındık, susam, tere, lahana sayılabilir.

  Et ve benzeri, demirden zengin yiyecekler alınmadığı zaman, demir gereksinimi olan kişilerin yemek listesinde kuru baklagillere, üzüm ve kuru yemişlere, pekmez, tahin ve yeşil sebzelere daha çok yer verilmelidir.

  Kalsiyum ve fosfor gibi demir de bazı durumlarda vücuda geçmeyen bileşikler hâlinde bulunur. Bu hâliyle de vücuda hiçbir yararı olmaz. Kahve ve çay bu tip gıdaların en başta gelenleridir.

  Fitik asit ve oksalik asit, demirle karşılaştıkları zaman demirin vücuda yaramayan bileşiklerini oluştururlar. Ayrıca kükürtlü yiyecekler de demirle karşılaştıkları zaman demiri bağlayarak sindirilmesini engeller. C vitamini buna engel olmaktadır. Kahve ve çayda da durum aynıdır. Bu içecekler demirli besinlerin yanında alınmamalıdır.

  Ispanak oldukça çok demir içerir. Ancak demir, oksalat bileşiği şeklinde olduğundan, ıspanak demir yönünden vücuda hiç faydası olmayan bir sebze türüdür. Bu çeşit sebzeler içerdikleri madensel tuzlar nedeniyle böbreklerde taş meydana gelmesine sebep olurlar.
 2. NAZLI
  Bayan Üye

  Karaciğer, dalak,siyah etler, böbrek ve yürektir aynı zamanda çeşitli pekmezler, kara üzüm, kuru üzüm ,badem , fıstık, susam , kuru baklagiller,susam, lahana demirin bulunduğu besinlerdir. Aynı zamanda ıspanakta demirin bulunduğu besinler içerisine girer. Çay ve kahve de demir için önemlidir.
+ Yorum Gönder