+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Saman nezlesi nasıl bir hastalıktır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Saman nezlesi nasıl bir hastalıktır
  Saman nezlesi

  Saman Nezlesi;
  Daha çok baharda görülen bir nezledir. Yaradılışları bakımından çiçek tozlarına, havadaki toz, koku, küf gibi şeylere karşı aşırı duyarlı (alerjik bünyeli) olanlarda görülür. Bundan dolayı, bu hastalığa «saman nezlesi» denilmiştir. «Kuru ot nezlesi», «kuru ot humması» da denir.

  Belirtileri. — Nezle, burnun, boğazın, gözlerin karıncalanmasıyla başlar; başlangıç tarihi aynı kişide hemen hemen her yıl aynı gündür. Sonradan, bol bir burun akması, yorucu aksırıklar görülür; çoğu vakit baş ağrısı, hafif ateş, uykusuzluk, iştahsızlık vardır. Hasta, yelpik (astım) nöbetlerinde olduğu gibi, soluk almakta güçlük çeker.

  Tedavi. — Saman nezlesi tedavi görmezse, bütün mevsim sürer, sonra kendiliğinden geçer. Tedavi için, önce, hastanın hangi maddelerden etkilendiği araştırılır, buna göre ilaç verilir. Ayrıca, «efedrin» esasına dayanan ilaçlar kullanılır. Anti-histaminikler (alerji ilaçları) de saman nezlesinde kesin sonuçlar vermektedir
 2. NAZLI
  Bayan Üye

  Saman nezlesi genellikle bahar aylarında çiçek tozlarından oluşan bir nezle türüdür.Bu hastalık bulaşıcı değil günlük, aylık bazende yıllık olabilir.Belirtisi ise burun ve boğazda kaşınma , yorgunluk, halsizliktir.Bu hastalık uzun sürdüğünde doktora başvuru yapılması tedavi edilmesi gereklidir.
+ Yorum Gönder