+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Hangi Tıbbi Rahatsızlıklar Başta Sersemlik Hissi Yaratır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Hangi Tıbbi Rahatsızlıklar Başta Sersemlik Hissi Yaratır?
  Hangi Tıbbi Rahatsızlıklar Başta Sersemlik Hissi Yaratır?


  1-Kan Dolaşımı: Dolaşım bozuklukları, sersemlik yaratan rahatsızlıkların başında gelir. Beyninize yeteri derecede kan gelmezse kendinizi sersem gibi hissedersiniz. Hemen hemen herkes, otururken veya yatarken ani şekilde ayağa kalktığında bunu hissetmiştir. Fakat bazı kimseler, sürekli olan rahatsızlıklarının yol açtığı dolaşım bozukluğuna sahiptirler. Yüksek kan basıncı, şeker hastalığı veya yüksek kan kolesterol düzeyi olan kişilerde, damar sertliği sık olarak görülür. Kalp yetmezliği veya kan düşüklüğü olan kişilerde de bazen görülebilir.

  Nikotin, kafein gibi bazı uyarıcılar ve ilaçlar, beyin kan akımını azaltır. Diyetteki aşırı tuz da dolaşım azlığına yol açar. Psikolojik stres, gerginlik ve endişe gibi durumlar da, damarlarda spazm yaratarak, dolaşım bozukluğuna yol açar.

  Şayet iç kulak beslenmesinde bir problem olursa, daha belirgin olan "baş dönmesi" hissi ortaya çıkar. İç kulak, dolaşım bozukluklarına karşı çok hassastır ve beyinde olan dolaşım bozukluklarından da direkt olarak etkilenir.

  2-Travma: İç kulağı etkileyen kafatası kırığı, belirgin ve dayanılması zor baş dönmesi ile işitme kaybı oluşturur. Sersemlik haftalar sürer; zamanla sağlam taraf, iç kulak görevlerinin hepsini üstlenirken şikayetler hafifler.

  3-İltihap: Basit nezle ve gribe yol açan virüsler, iç kulağı ve beyine giden sinirleri etkileyebilir. Bu, baş dönmesine yol açar, fakat işitme çoğunlukla normal kalır. Mamafih, orta kulak iltihabına yol açan bakteri, iç kulağı tutarsa, hem ileri derecede işitme kaybına hem de baş dönmesine yol açar. Sersemlik hissinin şiddeti ve süresi, kafatası kırıklarında olduğu gibidir.

  4-Alerji: Alerjik oldukları yiyecek veya toz, mantar, çiçek poleni gibi maddelerle karşılaşan bazı kişilerde, sersemlik hâli veya baş dönmesi olabilir.

  5-Nörolojik Hastalıklar: Multipl skleroz, frengi, tümör gibi sinirleri etkileyen hastalıklar, denge bozukluklarına yol açabilirler. Nadir görülmelerine rağmen, doktorunuz, sizi muayene ederken bunları da düşünür.

  Sersemlik Hissi İçin Hekim Ne Yapabilir? Hekim, sizin sersemlik hissinden ne kasdettiğinizi, ne kadar zamandır olduğunu, size ne gibi bir problem yarattığını, ne kadar sürdüğünü, bulantı veya kusma ile birlikte olup olmadığını soracaktır. Bu hissi başlatan ortamlar sorulabilir. Genel sağlığınız, kullandığınız ilaçlar, kafa travmaları, son zamanlarda geçirdiğiniz iltihaplar ve kulağınız ile sinir sisteminiz hakkındaki diğer sorular size sorulacaktır.

  Hekiminiz, kulak, burun ve boğazınızı muayene edecek, sinir ve denge fonksiyonları ile ilgili testler yapacaktır. Bazı vak'alarda, hekiminiz, kafa filmleri, bilgisayarlı, manyetik rezonanslı filmler, kulağa sıcak ve soğuk havanın verildiği denge testleri isteyebilir. Yine gerek görülen vak'alarda, kan testleri ve kalp muayenesi yapılabilir.

  Bütün hastalar, bu testlerin hepsine ihtiyaç göstermez. Kişinin bulgularına göre, buna hekim karar verir. Aynı şekilde hekiminizin tedavisi, teşhis edilen hastalığa dayanacaktır.

  Sersemlik Hissini Nasıl Azaltabilirsiniz?

  1-Yatarken birden ayağa kalkmak gibi ani hareketlerden kaçının.

  2-Aşırı baş hareketlerinden kaçının.

  3-Nikotin (sigara, püro), kafein ve tuz gibi, kan dolaşımını engelleyen maddelerden kaçının veya azaltın. Alkol kullanmayın.

  4-Sersemlik hissinizi başlatan, stres, gerginlik gibi durumlardan ve alerjik olduğunuz maddelerden mümkün olduğunca uzak durun.

  5-Sersemlik hâliniz varken, araba veya makine kullanmak, merdiven tırmanmak gibi tehlikeli olabilecek işlerden kaçının.

  Yapılabilecek Egzersizler:

  Yatakta uygulanabilecek egzersizler:

  Göz hareketleri: Başlangıçta yavaş yavaş başlanmalı, sonra hız arttırılmalıdır. *Gözlerinizi, yukarı ve aşağı hareket ettiriniz. *Gözlerinizi, bir yandan, öteki yana hareket ettiriniz. *Gözünüzün karşısında tuttuğunuz parmağınızı yüzünüze yaklaştırıp uzaklaştırırken (30-90cm arasında), gözlerinizi bu parmak ucunda odaklaştırınız.

  Baş Hareketleri: Başlangıçta yavaş yavaş ve gözler açık olarak başlanmalı, daha sonra hız giderek arttırılmalı ve en son olarak da gözler kapalıyken yapılmalıdır. *Başınızı öne ve arkaya eğiniz. *Başınızı bir yandan öteki yana çeviriniz.

  Oturur durumda uygulanabilecek egzersizler:

  *Omuzlarınızı silkeleyiniz ve omuz başlarınıza daireler çizdiriniz. *Yere doğru eğilerek yerdeki bir cismi yakalamaya çalışınız.

  Ayakta dururken yapılabilecek egzersizler:

  *Gözler açık ve kapalıyken, oturup kalkınız. *Göz hizasında ufak bir topu elden ele atarak yakalamaya çalışınız. *Diz hizasında ufak bir topu elden ele atarak yakalamaya çalışınız. *Yere çömelip, doğrulunuz. Daha sonra, kendi çevrenizde tam bir tur atınız.

  Hareket halindeyken yapılabilecek egzersizler:

  *Önce gözler açıkken, daha sonra kapalıyken oda içinde dolaşınız. *Önce gözler açıkken, daha sonra kapalıyken bir yokuş inip, çıkınız. *Önce gözler açıkken, daha sonra kapalıyken bir merdivene inip, çıkınız. *Eğilme ve gerilere hedef alma hareketlerini içeren basketbol veya bowling gibi herhangi bir oyunu oynayınız.

  Baş Dönmesine Yol Açan En Sık Kulak Hastalıkları

  Meniere's Hastalığı

  İç kulakta bulunan sıvının dengelenmesi, ayarlanması ile ilgili bir problemdir. Hastalığın gerçek sebebi bilinmemektedir.

  İç kulak, işitme ve denge ile ilgilidir ve içi sıvı dolu bir kapsülden oluşmuştur. Meniere's hastalığında, bu sıvının basıncı artar. Artan basınç, kulak çınlamasına, kulakta tıkanıklık hissine, işitmede azalmaya ve baş dönmesi hissine yol açar.

  Hastalık, baş dönmesi, işitmede dalgalanmalar ve kulak çınlaması ile karakterizedir. Bulantı, kusma, denge kaybı, terleme ve ishal eşlik edebilir.

  Ataklar, çoğunlukla ani başlangıçlıdır ve süreleri, 20 dakika ile 24 saat arasında değişebilir. Birçok vak'ada, ataklar, arka arkaya gelir. Haftalar süren, sık tekrarlayan ataklar olur ve yine haftalar, aylar süren normale dönüş görülür. İşitme kaybı, işitme sinirinde oluşan hasardan dolayıdır. Hastalığın ilk evrelerinde, işitme kaybı, ataklar esnasında görülür, daha sonra normale döner. Hastalık ilerledikçe, işitme sinirinin düzelme kabiliyeti azalır ve sürekli işitme kayıpları oluşur.

  Nadiren, işitme kaybı, kulak basıncı veya çınlama olmadan, sadece aralıklı olarak baş dönmesi görülebilir. Aynı şekilde, baş dönmesi olmadan, aralıklı olarak işitme kaybı, kulak basıncı, çınlama olabilir.

  Meniere's hastalığı, genellikle tek kulakta görülür ama iki kulak da tutulmuş olabilir.

  İlaç tedavisi: İlaç tedavisinin amacı, iç kulaktaki sıvı basıncını azaltmaya yöneliktir. Bu, az tuzlu yiyerek ve idrar söktürücü ilaçlar kullanarak sağlanır.

  Tuz, suyun vücutta kalmasına sebep olur, bu yüzden, tuz kısıtlaması yapılır. İdrar söktürücüler de aynı amaçla kullanılırlar. Bu tedavi, hastalığı kontrol altına almak amacıyla aylar, hatta yıllar boyu kullanılabilir.

  Denge sistemini baskılayıcı ilaçlar da tedaviye eklenebilir. Temelde bu ilaçlar beyinin, kulaktan gelen anormal uyarıları dikkate almamasını sağlarlar.

  Cerrahi tedavi: Cerrahi tedavi, ilaç tedavisinin başarılı olmadığı ve şiddetli baş dönmesinin bulunduğu durumlarda yapılır. İşitmeyi korumak için bütün gayret sarfedilir; bu yüzden operasyonun tipi, kulaktaki işitmenin ne kadar kaybolduğuna bağlıdır. Operasyondan sonra, işitmenin azalması mümkün olmasına rağmen, genellikle aynı kalır. Çınlama daha iyi olabilir veya aynı kalabilir.

  Operasyonun tipine bağlı olarak, baş dönmesinin mükemmel tedavisi mümkündür. Baş dönmesi atakları yarım ile bir sene kadar sersemlik şeklinde ortaya çıkabilir, daha sonra beyin ve diğer kulak görevi üstlenince, bu durum da geçer.
 2. Ziyaretçi

  Ben 49 yaşındayım.Ev hanımıyım ,şu anda saçlarımın dökülmesi dolayısı ile çinko ve minoxil %5 kullanmaktayım.Fakat yaklaşık bir haftadır başımda ve kulaklarımda bir ağırlık hissi var aynı zamanda burnumda tıkalı zaman zaman tansiyonumda oynamalar oluyor bu arada dolaşım bozukluğum uzun yıllardır sürüyor.Pardon birde diş mi ne olduğunu anlayamadığım ama vücut ısınınca kendiliğinden geçen bir şikayetimde mevcut ;sorularımı yanıtlarsanız çok mutlu olacağım şimdiden teşekkürler.
 3. IŞILAY
  Devamlı Üye
  Ben 49 yaşındayım.Ev hanımıyım ,şu anda saçlarımın dökülmesi dolayısı ile çinko ve minoxil %5 kullanmaktayım.Fakat yaklaşık bir haftadır başımda ve kulaklarımda bir ağırlık hissi var aynı zamanda burnumda tıkalı zaman zaman tansiyonumda oynamalar oluyor bu arada dolaşım bozukluğum uzun yıllardır sürüyor.Pardon birde diş mi ne olduğunu anlayamadığım ama vücut ısınınca kendiliğinden geçen bir şikayetimde mevcut ;sorularımı yanıtlarsanız çok mutlu olacağım şimdiden teşekkürler.
  Her ilacın yan etkisi olduğu gibi kullandığınız ilacın sizin vücudunuzda yan etsi olmuştur.Kullandığınız ilacı dokturunuza sorarak değiştirirmeniz en dogru karar olacaktır.
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bazı tıbbi rahatsızlıklar başta insanlarda sersemlik yaratır. bu rahatsızlıklar; kan dolaşımı , travma, iltihaplanma , alerji ve son olarak nörolojik hastalıklar. buda demek oluyorki sadece bir belirti bir çok hastalıktan kaynaklanıyor olabilir.

 5. Ziyaretçi
  Merhaba.Benim kulağımda dolgunluk hissi ve uğultu var.Bir ses duyduğumda ağırlık dahada artıyor.6 gündür geçmedi.Doktora gittim kulak temizliği yapıldı fakat hala geçmedi.Ne yapmalıyım? Gliserin ve oksijenli suda kullandım.Ayrıca boyun bölgemde bir gerginlik var.

 6. Ziyaretçi
  İyi geceler benim birkaç gündür başımda ağırlasma var kafama dokununca çok sıcak olduğunu görüyorum tansiyonuma bakıyorum normal şekerimi ölçüyorum oda normal ama sanki kafamda yük varmış gibi nöroloji uzmanına mi gitmem gerek???

 7. Fatma
  Administrator
  İyi geceler benim birkaç gündür başımda ağırlasma var kafama dokununca çok sıcak olduğunu görüyorum tansiyonuma bakıyorum normal şekerimi ölçüyorum oda normal ama sanki kafamda yük varmış gibi nöroloji uzmanına mi gitmem gerek???
  Geçmiş olsun. Rahatsızlığınız devam ederse doktora gidin.

+ Yorum Gönder


başta ağırlık hissi,  kafada ağırlık hissi,  kafada ağırlık ve sersemlik,  kafada ağırlık hissi nedenleri,  başta ağırlık,  kafada ağırlık hissi sersemlik