+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Şişmanlığa Yol Açan Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Şişmanlığa Yol Açan Nedir








  Şişmanlığa Yol Açan Nedeler hakkında bilgi

  Şişmanlık sağlığı tehdit edecek kadar aşırı kiloya sahip olmak demektir.Birkaç kilo fazlalık şişmanlık demek değildir.Bir hastalık olmamakla birlikte şişmanlık – özellikle vücudun üst kısmında olursa, şeker hastalığı, böbrek hastalığı, kanser, hipertansiyon, kalp hastalığı ve inme gibi potansiyel olarak hayatı tehtid edici tıbbi sorunlara yol açan bir risk faktörüdür.

  Şişmanlığa Yol Açan Nedir?
  Şişmanlığın başlıca nedeni aşırı miktarda kilo almak ancak bunu aynı miktarda enerji sarfiyatıyla dengeleyememektir.Eğer çok fazla yer ve yeteri kadar kalori yakmazsanız, fazla kilo biriktirirsiniz.Bu oldukça az yemenize rağmen çok az hareket ettiğinizde de meydana gelir.Genellikle sorun kötü yeme ve hareket etme alışkanlıkları gibi davranışla ilgilidir veya depresyon ya da düzensiz yemek gibi psikiyatrik bir sorunu yansıtır.

  Araştırmalar bazı vakalarda şişmanlığın genetik bir nedeni olduğunu ortaya koymuştur.Bazı insanlar vücutlarının daha düşük bir metabolizmaya sahip olması nedeniyle kilo alırlar; başka deyişle bu kişiler daha az kaloriye ihtiyaç duydukları için norma yediklerinde bile kilo alırlar.Vakaların küçük bir bölümünde genetik kusurlar, hormon dengesizlikleri veya aşırı çalışma, anormal çalışma ya da öteki fiziksel nedenler söz konusudur.








 2. Harbikız
  Devamlı Üye





  Şişmanlık hakkında kısa bilgi

  Şişmanlık, alınan kalori miktarının yakılan kaloriden daha fazla olması sonucu ortaya çıkan bir metabolizma bozukluğudur. Tıp dilinde obesite denir. İstatistiklere göre şişmanların daha çabuk yaşlandıkları, şeker hastalığı, damar sertliği, kalp hastalıkları, karaciğer ve safrakesesi hastalıkları, tansiyon yüksekliği, akciğer hastalıkları, romatizmal hastalıkların tehdidi altında bulundukları belirtilmektedir. Bu nedenle şişmanlıktan kurtulmak için diyet ve beden hareketleri yapmak gerekir. Ayrıca aşağıdaki reçete uygulanabilir.
  Tedavi için gerekli malzeme : Yoğurt, patates.
  Hazırlanışı : On gün süreyle sadece yoğurt ve patates yenir.




 3. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye
  Şişmanlık aslında faza yağlı yemeklerden olan bir durumdur ama bunun bir diğer nedeni de kişilerin dengesiz olarak beslenmesidir eğer aşırı şekilde kilo alımı gerçekleşiyorsa Obez olma riski vardır bir doktora başvurulması gereken bir konudur.




+ Yorum Gönder