+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Kas Zayıflığı Nedir Ve Kas zayıflığı tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kas Zayıflığı Nedir Ve Kas zayıflığı tedavisi
  Kas Zayıflığı ilgili yazı

  Miyastenia gravis, en belirgin özelliği istemli kaslarınızın güçten düşmesi ve çok çabuk yorulması olan kronik bir bozukluktur. Kaslar ve sinirler arasındaki normal iletişimin aksaması sonucunda ortaya çıkar.
  Miyastenia Gravis ( Kas Zayıflığı) - Kas Zayıflığı Tedavisi - Kas Hastalığı Nedenleri
  Bu bozukluk, sadece kaslarınızın ve sinirlerinizin işleyişini etkiler ve kaslarınızda hissettiğiniz güçsüzlük dinlenince geçer. Miyastenia gravis, orta ve şiddetli vakalarda konuşma, çiğneme, yutma, nefes alma zorluklarına ve ayrıca kaslarınızın güçten düşmesine yol açabilir.


  kas-zay-fl-.jpg


  Miyastenia gravis, her yaştan insanı etkileyebilir, fakat 40 yaşın altındaki kadınlarda ve 60 yaşın üstü erkeklerde daha yaygındır. Miyastenia gravis’i kontrol altına almak ve semptomlarını ortadan kaldırmak için tedavi yöntemleri mevcuttur.

  Bulgu ve Belirtiler

  Miyastenia gravis, istemli kaslarınızın herhangi birini etkileyebilir. Özellikle yüz, göz, kol, bacak kaslarını ve çiğnemek, yutmak, nefes almak için kullanılan belirli kasları etkiler. Belirtiler ve semptomlar şunlardır:

  • Sarkan gözkapakları dahil, yüz kaslarında zayıflama
  • Çift görme
  • Nefes alırken, konuşurken, çiğnerken ve yutarken zorluk çekme
  • Kol ve bacak kaslarının zayıflaması
  • Tekrarlanan hareketlerden dolayı hissedilen yorgunluk

  Bir kas ne kadar fazla hareket ettirilirse, hissedilen güçsüzlük o kadar artar. Miyastenia gravis hastaları için bir gün iyiyse diğer bir gün kötü olabilir. Ancak belirtilerin kaybolup, aylarca tekerrür etmediği de olur. Nefes alma ve yutma problemleri, ender de olsa çok kötüye gider ve acil tıbbi bakım gerektirir.

  Nedenleri

  Sinir sisteminiz normal şekilde işlediğinde, asetilkolin adlı kimyasal madde sinirsel dürtüyü kaslarınıza iletir. Kaslarınızın belirli alanlarındaki alıcı bölgeler, dürtüleri alır ve örneğin kaşığı ağzınıza götürdüğünüz anda kaslarınıza kasılma sinyalini gönderir.

  Miyastenia gravis oluştuğunda ise sinirler ve kaslar arasındaki bu iletişimde bozulma olur. Bundan bağışıklık sistemi sorumludur. Miyastenia gravis, bilinmeyen nedenlerden dolayı, bağışıklık sisteminin asetilkolin alıcı bölgelerinin çoğunu tahrip eden ya da tıkayan antikorlar üretmesine neden olur. Alıcı bölgelerin azalmasından dolayı, kaslarınız daha az sayıda sinir sinyalleri alır ve bu nedenle güçsüzleşir. Kas güçsüzlüğünün derecesi kişiden kişiye çok büyük farklar gösterir.

  Göğsün üst kısmında göğüs kemiğinin altında yer alan ve bağışıklık sisteminin bir parçası olan timüs bezinin, bu antikorların üretimini başlattığına ve devam ettirdiğine inanılmaktadır. Bebeklikte büyük olan timüs, sağlıklı yetişkinlerde küçüktür. Ancak miyastenia gravis hastalarının bazıları, anormal derecede büyük timüs bezine sahiptir. Bazı hastalarda timüs tümörleri dahi ortaya çıkabilir. Timüs bezi tümörleri genellikle kötü huylu değildir (iyi huylu).

  Soğuk algınlığı, stres veya aşırı yorgunluk gibi bazı faktörler miyastenia gravis’i kötüleştirebilir.

  Doktora Başvurma Zamanı

  Kaslarınız güçsüzse, göz, yüz ve ağız kaslarınızı kontrol etmekte ya da nefes almakta zorluk çekiyorsanız, kol ve bacaklarınızda zaman zaman güçsüzlük baş gösteriyorsa doktora görünün. Bu belirtiler, miyastenia gravis’in göstergeleri olabilir. Miyastenia gravisin tedavisi olmamasına rağmen, semptomlarının giderilmesiyle alakalı gelişmeler ümit vericidir. Doktorunuza ne kadar erken görünürseniz, kas gücünüzü iyileştirecek tedavi o kadar erken başlatılabilir ve böylelikle enerjinizi en etkili şekilde nasıl kullanabileceğinize dair taktikleri öğrenebilirsiniz.

  Tarama Ve Tanı

  Miyastenia gravis olasılığının göstergesi olan baş semptom, dinlenmeyle geçen kas güçsüzlüğüdür. Bu teşhisi doğrulayacak testler şunlardır:

  • Nörolojik muayene. Refleksler, kas gücü, kas sağlığı, dokunma ve görme duyuları, yürüyüş, duruş, koordinasyon, denge ve zihinsel beceriler üzerinde yapılan muayenedir.

  • Elektromiyogra fi. Bu testin ilk aşamasında, kastaki kasılmanın gücünü test etmek için sinirler uyarılarak, deriye küçük bir elektrik palsı uygulanır. İkinci aşamada, kaslarınızdan birine iğne şeklinde ince bir elektrot batırılarak, kaslarınız dinlenirken veya hafif kasıldığında oluşan elektrik faaliyetinin düzeni ölçülür.

  • Kan analizi. Kan testi, sinirsel dürtülerin kaslarınıza hareket etme sinyalini verdiği yer olan alıcı bölgeleri bozan anormal antikorların varlığını ortaya çıkartabilir.

  • Edrofoniyum testi. Edrofoniyum (Tensilon) adlı kimyasal maddenin enjeksiyonu, geçici de olsa kas gücünde ani bir düzelmeye neden olur. Bu durum, miyastenia gravis hastası olduğunuzun göstergesidir. Edrofoniyumun görevi, sinir uçlarından kas alıcı bölgelerine sinyal gönderilmesini engelleyen bir enzimi bloke etmektir.

  Hastalık İle İlgili Öneriler

  Gördüğünüz tıbbi bakımın bu işlemlerle desteklenmesi, hem vücudunuzdaki enerjiyi artıracak hem de miyastenia gravis’in semptomlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

  • Beslenme düzenine dikkat edin. Mümkünse ilacınızı aldıktan bir saat sonra yemek yemeye çalışın, çünkü bu sırada kas gücünüz artacaktır. Ayrıca yemek yerken acele etmeyin ve lokmalar arasında dinlenin. Yumuşak gıdalar almaya çalışın ve yapışkan gıdalardan uzak durun.

  • Evde güvenlik önlemleri kullanın. Desteğe ihtiyaç duyabileceğiniz yerlere, örneğin küvet kenarına, tutunabileceğiniz parmaklık taktırın. Yerlerde ve koridorlarda kablo veya kaygan kilim gibi şeyler bulundurmayın ve evin düzenli olmasına gayret edin. Evin dışında ise merdivenleri, kaldırımı ve yolu derli toplu tutun.

  • Elektrikli aletler kullanın. Diş fırçası, konserve açacağı ve tornavida gibi aletlerin elektrikli çeşitlerini kullanarak banyo, mutfak ve işyerinde harcadığınız enerjiyi azaltın.

  • Göz bağı takın. Çift görüyorsanız, göz bağı kullanmak sorunu hafifletebilir . Okurken ya da televizyon izlerken bağı takın. Gözünüzü zorlamamak için bağı ara sıra diğerine takın.

  • Planlı olun. Evde veya dışarıda yapılacak bir iş varsa ya da alışverişe çıkmanız gerekiyorsa, ilacınızı aldığınız zamana denk getirmeye çalışın çünkü bu esnada enerji seviyeniz en üst noktaya çıkacaktır. Evde bir proje üzerinde çalışıyorsanız, enerjinizi tüketecek koşuşturmalara gerek kalmaması için gerekli her şeyi bir araya toplayın.

  • Yardım isteyin. Evde veya dışarıda yapmayı planladığınız her şeyi enerji seviyenizin düşmesinden dolayı yapamayabilirs iniz. Aile üyelerinden ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin.

  • Stresle başa çıkın. Duygusal stres, Miyastenia gravis’i daha da kötüleştireceğinden, stresi azaltmanın yollarını arayın. Biyoenerji ve meditasyon gibi rahatlama teknikleri oldukça yararlı olacaktır.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Kas zayıflığının ortaya çıkmasından önce kaslar ve sinir sistemi arasında iletişim bozukluğu ortaya çıkar ve bundan normal olarak bağışıklık sistemi zarar görür ve sinir sistemi ile arasında sorun çıkar bundan kaynaklı olarak da kas zayıflığı ortaya çıkar. Kas zayıflığı insanlara göre değişir kiminde çok fazla görülürken kimilerinde ise az zarar görürler bu durumdan.
 3. Ziyaretçi
  Selam ben bu hastaligi üç ay önce ayından geçirdim ve ilk baslarda da cok acı verıcı hata komaya böle soluyor ve kendi baksana hiç bırsey yapamiyorsun hastalık zamanında baskalarından yardım görüyorsunuz allahıma şükürler olsun ben eskiye göre cok iyim ama kaslarım daha tam olarak kendine gelmediler cok güçsüzüm tedavilerimizde yapıyorum daha neyapmamlazımki bir an önce sagligima kavuşuyor yaşimda daha genç selamlar
 4. Ziyaretçi
  selam cnm benim annnemde mms hastalığı onunda sizin gibi sinir ve kaslarda zayıflama var bi iğne vurup hap attırıyorlar çok iyi oluyor çoğu zaman yemek yiyemedi bile oluyordu suan hastanede ankaraya kan gönderdiler ona göre tedawiye başlanacak olmassa ameliyatta bu hastalığı salgılayan bezi yani et parçasını alıcaklar rabbim inşallah eskisinden daha sağlıklı olur tüm duamız ümitlerimiz bu çok kötüydü suanda iyi size nasıl bir tedawi uyguladılar?

 5. Ziyaretçi
  Benim odum olasi kol ve bacaklarim zayif bundn.cok.sikayetciyim kilo aliyprum.fakat kol ve bacaklarim.zayif daha onceki yillarda chekapp a girdim ama birsey cikmadi mma veya asl gibi rahatsizliklar bilgilendirirseniz sevinirim

 6. Fatma
  Administrator
  Benim odum olasi kol ve bacaklarim zayif bundn.cok.sikayetciyim kilo aliyprum.fakat kol ve bacaklarim.zayif daha onceki yillarda chekapp a girdim ama birsey cikmadi mma veya asl gibi rahatsizliklar bilgilendirirseniz sevinirim
  Belirtiler her hastada aynı olmaz. Genellikle bir kolda ya da bacakta güçsüzlük ya da incelme, hastanın fark ettiği ilk belirti olur. Örneğin, kalem tutmak, düğme iliklemek, çanta taşımak zorlaşır; ya da hasta yürürken tökezler. Bazı hastalarda ise hastalık, konuşma veya yutma güçlüğü şeklinde başlar. Hastanın kendisi ya da yakınları peltek, genizden konuşma fark eder. Kaslarda seyirme, ağrı ve kramplar bu belirtilere eşlik edebilir. Kontrol edilemeyen ağlama ve gülmeler olabilir. Bu nedenle tekrar bir doktora gidip muayne olabilirsiniz.

 7. Ziyaretçi
  Merhabalr.bir sorum olacakti.annem 2 ay once kadar birden bire kas gucsuzlugu yasamaya basladi.cesitli doktorlara gosterdik myopati dediler.10 gun kadar hastaneye yatti.o sirada bi kortizol tedavisi uyguladilar tedaviyle beraber daha da kotulesti ve birakmak zorunda kaldılar.10 gunun sonunda hastaneden cikardik 2-3 hafta kadar iyiydi sonra tekrardan fenalaştı.suan bir tedavi sekli onerilmedigi için napacagimizi bilmiyoruz.bize yol gosterirseniz,nerelere gidebilecegimiz hakkinda bilgi verirseniz harika olur.gittigimiz nörolog eendokrinolojiye gitmemiz gerektigini soyledi.oraya da gittik nukleer tipa yonlendirdi orda kan testi icin ornek aldilar durum fena gozukmuyordu.3 hafta sonra birdaha bir test yapilmasi gerektigini soyledi doktor.bu gun bir daha bir kan testi yaptirdik sonuclarini bekliyoruz.sizce troit bezleri ile alakali bir durum olabilir mi bu kas rahatsizligi?yada gidebilecegimiz baska bir bolum var.mi?yaesimlariniz için simdiden tesekkurler.

 8. Fatma
  Administrator
  Merhabalr.bir sorum olacakti.annem 2 ay once kadar birden bire kas gucsuzlugu yasamaya basladi.cesitli doktorlara gosterdik myopati dediler.10 gun kadar hastaneye yatti.o sirada bi kortizol tedavisi uyguladilar tedaviyle beraber daha da kotulesti ve birakmak zorunda kaldılar.10 gunun sonunda hastaneden cikardik 2-3 hafta kadar iyiydi sonra tekrardan fenalaştı.suan bir tedavi sekli onerilmedigi için napacagimizi bilmiyoruz.bize yol gosterirseniz,nerelere gidebilecegimiz hakkinda bilgi verirseniz harika olur.gittigimiz nörolog eendokrinolojiye gitmemiz gerektigini soyledi.oraya da gittik nukleer tipa yonlendirdi orda kan testi icin ornek aldilar durum fena gozukmuyordu.3 hafta sonra birdaha bir test yapilmasi gerektigini soyledi doktor.bu gun bir daha bir kan testi yaptirdik sonuclarini bekliyoruz.sizce troit bezleri ile alakali bir durum olabilir mi bu kas rahatsizligi?yada gidebilecegimiz baska bir bolum var.mi?yaesimlariniz için simdiden tesekkurler.
  Emin olmak için doktorunuzla görüşün.

 9. Ziyaretçi
  Mrb benim yegenim iki yasina girdi yuruyemiyor konusamiyor daha aylardir doktora goturuluyor ve en son metabolik hastalik ve spastik yazilmis rapora tam bilgi verilmedi ve bizde ne oldugini bilmiyoruz yardimci olur musunuz tedavisi var mi kesin sonuc verir mii smdiden tsk ederiz

 10. Fatma
  Administrator
  Mrb benim yegenim iki yasina girdi yuruyemiyor konusamiyor daha aylardir doktora goturuluyor ve en son metabolik hastalik ve spastik yazilmis rapora tam bilgi verilmedi ve bizde ne oldugini bilmiyoruz yardimci olur musunuz tedavisi var mi kesin sonuc verir mii smdiden tsk ederiz
  Merhaba;
  Metabolik hastalıklar protein, karbohidrat ve yağ asitlerinin sentezi ya da katabolizması ile ilgili olaylar sonucu gelişen patolojik tablolardır
  Metabolik hastalıklar tek tek düşünüldüklerinde nadirdir. Ancak çok sayıda metabolik hastalığın olduğu düşünüldüğünde önemli bir hastalık grubunu oluşturmaktadır. Hemen hepsi otozomal resesif kalıtılan bu hastalıkların akraba evliliğinin yüksek oranda olduğu ülkemizde daha sıklıkla akla gelmesi gerekir. Ayrıca pediatristler, metabolik hastalıkların bir kısmının tedavi edilebilir olduğunu, bir kısım hastanın ise hastalıktan etkilenmeden ya da çok az etkilenerek yaşamda kalmasının kendilerinin erken tanısına bağlı olduğunu bilmelidir. Hatta tedavi edilemeyen vakalarda dahi spesifik tanının annenin izleyen gebeliğinde prenatal tanı şansı verebileceği unutulmamalıdır.
  Metabolik hastalıkların tanısı çoğu kez güçtür. Ayrıca doktorunuzdan gerekli bilgiyi isteyin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


kas zayıflığı,  kas güçsüzlüğü,  kas zayıflığı nedir,  kas güçsüzlüğü tedavisi,  kas zayıflığı belirtileri,  kas zayıflığı tedavisi