+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Kan kültürü nedir kan kültürü nasıl alınır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kan kültürü nedir kan kültürü nasıl alınır
  Kan kültürü nedir

  Alternatif isimler
  Hemokültür.
  Tanım

  Bakteriyemi yani kanda hastalığa neden olabilecek mikroorganizmaların bulunduğunu göstermek amacıyla uygulanan labaratuvar testine hemokültür denir.
  Testin yorumlanması
  Kanın alınması sırasında ortamın steril olmasına özen gösterilmişse kan kültüründe bakteri üremesi her zaman bir hastalığın bulunduğunu gösterir.
  Önlem/Kaçınma
  Olanak varsa, antibiyotik tedavisinin kan örneği alınmadan önce başlatılması.
  Olanak varsa, kan örneğinin ateş yükselmesi ve titremenin olduğu zamandan biraz önce alınması
  Testin uygulanması Kan alınacak toplardamar belirlenir. Kan alınacak bölge iyot çözeltisi ile dezenfekte edilir. Kan bakterilerin üremesi için gerekli besin maddeleri içeren özel şişelere yerleştirilir. Kan örneği hemen laboratuvara gönderilir.

  Uygulama Alanları : Septisemi ya da bakteriyemi kuşkusu Septik şok Ağır hipotermi (vücut sıcaklığının normalin altına düşmesi) Sürekli yüksek ateş Nedeni saptanamayan ateş Salmonella typhi’nin yol açtığı enfeksiyon kuşkusu. kan kültürü nasıl alınır kan kültürü kan kültürü alma kan kültürü neden alınır kan kültürü ne zaman alınır
 2. Fatma
  Administrator

  Kandaki enfeksiyon etkeninin hızlı ve doğru şekilde saptanması klinik mikrobiyoloji laboratuvarlarının en önemli görevlerinden biridir. Genel olarak hastalardan iki veya daha fazla sayıda kan kültürü istenmektedir.
+ Yorum Gönder


kan kültürü nasıl alınır,  kan kültürü alma,  hemokültür nasıl alınır,  KÜLTÜR İÇİN NE KADAR KAN ALINIR