+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda İdrar kültürü nedir , İdrar kültürü neden yapılır , İdrar kültürü nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İdrar kültürü nedir , İdrar kültürü neden yapılır , İdrar kültürü nasıl yapılır
  İdrar kültürü nedir

  idrar kültürü testi, son derece kolay yapılabilen, maaliyeti az ve son derece yararlı bir testdir. Ne yazık ki, son derece basit bir test olan idrar kültürü hekimlerce gerektiği kadar istenmemektedir.
  İdrar kültürü testi ile, idrar yollarında enfeksiyon şüphesi olan kişilerin idrarlarında mikroorganizma olup olmadığına bakılır.Mikrobiyolojik bir test olan idrar kültürü sonucuna göre, üreme olmayan sonuçlar normal olarak kabul edilir.Mikroorganizma üreyen idrar kültürlerinde ise, kişinin idrarında enfeksiyon bulgusu olduğu anlaşılır.Üreyen enfeksiyon etkenine göre antibiyogram denilen bir test daha yapılır.Antibiyogram testi sonra, idrarında mikrop bulunan kişilerin yani idrar yolu enfeksiyonu olanların , üreyen mikroorganizmaya göre hangi antibiyotiği kullanması gerektiği anlaşılır.İdrar tahlilinde, lökosit,eritrosit ve bakteri ayrı ayrı veya birlikte görüldüğünde idrar kültürü yapılması tedavide büyük faydalar sağlamaktadır.
 2. Fatma
  Administrator

  İdrar yolu enfeksiyonu idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyen bir enfeksiyondur. idrarında beyaz kümeler bulunan bir hastada sık rastlanan idrar mikroplarından biri mililitrede 100 koloni bile ürerse (Örn: Gram (+) bakteriler) kültür sonucu pozitif sayılır.
+ Yorum Gönder


idrar kültürü nasıl alınır,  idrar kültürü nasıl yapılır,  antibiyogram testi nasıl yapılır