+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Zehirli guatr neden olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Zehirli guatr neden olur
  Zehirli Guatr Tedavisi ve ilacı

  Buna “zehirli” denmesinin sebebi, belki çok zayıflattığı için olabilir. İleri derecede zehirli guatr hastası olan abim, çok geç kalınılmış teşhis ve tedaviden önce aşırı yemek yediği halde çok fazla zayıflıyordu. İlaç tedavisi ile toparladı. Propycil kullanıyor.

  Bu hastalığın sebebine gelince

  Bağışıklık sisteminde bir tür bozukluk sonucu oluşur. Kanda bazı hormonların artması, tiroid bezinin daha fazla çalışmasını tetikler. Sonuçta tiroid hormonu normalden çok daha fazla salgılanır olur.

  Çarpıntılar, ter basmalar vesaire gibi etkiler bu hastalığın en belirgin özelliklerindir. Gözlerde de bazı kişilerde gayet belirgin bir dışa doğru büyümüş bir görünüm sağlar. Tecrübeli bir doktor, hastanın bir iki şikâyetinden, bakışlarından, hâl ve hareketinden hastalığı teşhis edebilir. Elbette tahlil isteyecektir.

  Normalde tuzlarımız iyotludur. Yemeklerini çok fazla tuzlu yiyenlerde iyot yüzünden zehirli guatr hastalığı baş gösterebilmektedir. Tiroid salgılanmasını arttıran çinko mineralini ihtiva eden badem gibi kuruyemişleri fazla sıklıkta yeme alışkanlığının da aynı kişide olduğunu düşünürsek, meselâ abimin bu hastalığa yakalanması kaçınılmaz bir şeydi.

  Bu çeşit tiroid rahatsızlığına yakalanmadaki en büyük faktör kalıtımsal yani ırsi olarak bünyenin yatkınlığıdır. Sonra büyük üzüntüler, devamlı ve sık sık maruz kalınan şok gibi ani endişeler, dertler ikinci planda hastalığın sebebidir.

  Boğazdaki tiroid bezinin normalden az çalışması insanı şişmanlatıyor.. normalden fazla çalışması ise kilo kaybettiriyor. Bünyede fazla tiroid hormonu olması zehirli guatr sebebidir. Hatta bazı diyet uzmanları bunu guatr sorunu olmayan ve çok şişman kişilerde bile kullanıyorlar. Şöyle ki: Tiroid bezlerinin fonksiyonlarını düzenleyen, hızlandıran, kuvvetleştiren yiyecekleri öneriyorlar. Tiroid bezleri ne kadar hızlı – aktif olursa, insanın kilo vermesi o kadar kolaylaşıyor.
  İlgili başka bir yazım:
  Guatr nodülleri ve biyopsi

  Zehirli Guatr Tedavisi ve ilacı

  Tedavisinde kesinlikle doktorun uygun gördüğü tedavi hiç aksatılmadan, ihmal edilmeden takip edilmelidir. Tek başınıza bu hastalığın üstesinden gelmeniz mümkün değildir.
  Tedavi sürecinde ayrıca “çinko zengini gıdalar”dan kaçınmalısınız.

  Propycil Antitiroid adlı küçük haplar Zehirli Guatr hastalarının tedavisinde klullanılan ilaçlardan biri ve en çok bilinenidir. Dozajına ancak doktor karar verebilir. Doktora danışmadan kesinlikle arttırılmamalı, azaltmamalı veya bırakılmamalıdır. Doktor daha sonraki kontrollerde ilacın dozajını azaltabilir veya gerekeni söyler. Hastalığın ciddi tehlikesine binaen doktorun tavsiyelerine büyük bir titizlikle uymanızı öneririm.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Zehirli guatr vücuttaki birçok sistemi olumsuz etkileniyor. Zehirli guatr, kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Dünya genelinde guatr hastalığının en yaygın nedenlerinin başında iyot eksikliği gelir.
+ Yorum Gönder