+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Nefes darlığı neden olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Nefes darlığı neden olur
  Nefes darlığı

  İçiniz sıkılır,canınız sıkılır ve nefesiniz daralır. Bunları gün içerisinde bir çok kez yaşayabilirsiniz. Pek önemsenmeyen bir husustur aslında nefes darlığı. Hastalık olarakta görmez çoğu kimseler. Canım sıkıldı içimde bir sıkıntı var nefesim daralıyor gibi şikayetlerde bulunan insanlar bir o kadar çoktur. Nefes darlığı önemli bir hastalığın başlangıcıda olabilmektedir. Normal olan nefes darlığı spor yapıldıktan sonra ve ya hızlı bir hareket ettikten sonra oluşan nefes darlığıdır. Hiçbir hastalığınız yokken ve ya hiç bir rahatsızlığınız bulunmazken nefes darlığı çekiyorsanız kesinlikle üstünde durulması gereken bir konudur.Bunun nedeni ise, anemi, kalp rahatsızlığı, mide rahatsızlıkları, bronşit, tiroid bezinde büyüme, akciğerlerdeki rahatsızlıklar, zatürre, astım, zehirlenmenin olması, kilolu olma nefes darlığına sebep olabilmektedir. Bir çok çeşidi bulunmakta olan nefes darlığında ne yapılması gerektiğine doktorunuz karar verecektir.

  Nefes darlığını tetikleyen en önemli unsurlardan biriside şüphesiz ki sigaradır. Eğer sigara kullanıyorsanız kesinlikle bırakmalısınız. Bir çok hastalığın baş mimarisi sigaradır. Ağır yağlı yiyecekler tüketmemelisiniz.
 2. Fatma
  Administrator

  İstirahat halindeyken oluşan nefes darlığı: Astım, pulmoner emboli, zatürree, akciğer kanserleri, akciğer zarında sıvı toplanması ve aneminin belirtisi olabiliyor. Kalp yetersizliği gibi kalbin pompa gücünün zayıfladığı durumlarda sisteme yeterince kan sunulamaması nefes darlığına yol açar.
+ Yorum Gönder