+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Mide bulantısı neden olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mide bulantısı neden olur
  Mide bulantısı

  YILAN gibi kıvrılan yolları aşarken, rahatsız edici bir manzara veya koku karşısında ya da durup dururken ortaya çıkan mide bulantısı herkeste rastlanabilecek olağan bir durum olarak görülüyor. Uzmanların, kusacakmış gibi kötü bir hissin meydana gelme durumu olarak tanımladıkları mide bulantısı, tek başına bir hastalık olmamakla beraber bazı hastalıkların habercisi olabiliyor.

  İÇ KULAKLA İLGİLİ SORUN

  Mide bulantısı, altta yatan patolojik bir durumun dışarı yansıması olarak kabul ediliyor. İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu; mide bulantısının en çok sindirim sistemi problemleri, kokulara ve hoş olmayan görüntülere karşı aşırı hassasiyet, kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon veya şeker hastalığı ve iç kulakla ilgili tıbbi sorunları bulunan kişilerde görüldüğünü söylüyor. Ayrıca bazı insanlarda “kemoreseptör” (kimyasal değişikliklerle uyarılan hücre veya sinir uçları) duyarlılığı daha fazla olduğu için bulantı hissinin daha sık ve çabuk oluştuğu düşünülüyor. Ancak gebelikte ve psikolojik durumu iyi olmayan bireylerde organik bir hastalık olmadan da mide bulantısı ve kusmaya rastlanabiliyor.

  EN SIK GÖRÜLEN NEDENLER

  Besin zehirlenmesi
  Gastroenteritler (viral veya bakteriyel nedenli ishal)
  Mide ülseri
  Migren
  Aşırı alkol veya uyuşturucu alımı
  Araç tutması
  Kemoterapi uygulamaları (Kanser tanısı almış hastalarda uygulanan özel tedaviler)
  Karın içi cerrahi gerektiren durumlar (Bağırsak tıkanması, mide veya bağırsak yırtılması, pankreatit, apandisit, safra kesesi taşı ve iltihabı vb.)
  İç kulak hastalıkları
  İleri evre böbrek yetmezliği
  Kan şekerinin kontrolsüz yükselmesi durumunda ortaya çıkan diyabetik ketoasidoz
  Şeker hastalığına bağlı olarak midenin geç boşalması durumu
  Kafa içinde basınç artışı
  Kalp krizi (bazı tiplerinde)
  Hipertansiyon
  Gebelikte meydana gelen hormonal değişiklikler
  Psikojenik nedenler
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Mide bulantısı şikayetiniz varsa yapmanız gereken; Ekmek ve kraker gibi nişastalı yiyeceklerle başlayın, eğer bulantı uzun süre devam ediyorsa mutlaka doktora başvurun
+ Yorum Gönder