+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Lipom nedir Nasıl Bir Hastalıktır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Lipom nedir Nasıl Bir Hastalıktır


  Lipom nedir İle İlgili Bilgi  Lipom nedir Nasıl Bir Hastalıktır1.jpg.
  Yağ dokusunda iyi huylu tümör olarak bilinen lipom, insan bedeninde yağ dokusu bulunun her bölgede husule gelebilecek bir sorundur. Kıkırdaksı bir kapsülü bulunan lipom, en sık iki omuz arasında ve ensede cilt altı yağ dokusunda bazen gözle görülen bazen de gözle görülmeyen kitleler halinde bulunurlar. Lipomlar tedavi edilmediği durumlarda nadirde olsa kötü huylu tümörlere dönüşürler.  Cilt altı yağ dokusunda husule gelen lipomların haricinde bağırsak zarlarında, göğüs kafesinde, kalp dokusunda da lipomlar ortaya çıkmaktadır. Karında dolgunluk hissi, iştahsızlık, bağırsak alışkanlıklarında husule gelen değişikler lipom belirtileridir.

  Lipom hastalığının röntgen filmleri ile teşhisi mümkündür. Teşhis ve tedavide ekseri cerrahi yöntemlere başvurulur. Lipom tedavisi ise kitlenin tamamen yerinden çıkartılması ile mümkündür
 2. Fatma
  Administrator

  Yağ hücrelerinin kistleşmesi anlamına gelen lipomlara, “iyi huylu tümörler” de demek mümkün. Karında dolgunluk hissi, iştahsızlık, barsak alışkanlıklarında değişiklikler yapabilirler. Röntgen tetkikleriyle sadece teşhise yaklaşılabilir.
+ Yorum Gönder