+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Egzama Nedir Egzama Nedenleri Ve Egzama Tedavisi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Egzama Nedir Egzama Nedenleri Ve Egzama Tedavisi Hakkında Bilgi
  Egzama Nedenleri Ve Egzama Tedavisi

  Egzama Nedir Egzama Nedenleri Ve Egzama Tedavisi İle İlgili Yazı


  Egzama Nedir Egzama Nedenleri Ve Egzama Tedavisi Hakkında Bilgi1.jpg.

  Egzama kötü görüntülü ve rahatsız edici bir deri hastalığıdır. Ama tedavisi olan, tehlike arz etmeyen bir hastalıktır. Çok basit bir tedavi ile egzema sorununa vede edilebilir. Dünya üzerin de birçok insan da görülebilecek egzama hastalığı çağımız da normal bir hastalık tanımlanmıştır. Egzama hastalığı belirtileri arasın da genel olarak deri de kaşınma pul pul dökülme deri üzerin de içi su dolu minik keseciklerin oluşması yaraların baş göstermesi ve kızarıklıkların oluşması görülmektedir. Egzama nedir tedavisi nasıldır? gibi soruları olan kişileri, aydınlatmak adına Sagliksiteniz.com olarak egzamaya ait konulara deyiniyoruz…

  Egzama Belirtileri deride kızarıklıklar ve döküntüler şeklinde ortaya çıkar. Egzama olan bölgede kaşınma, sivilceye benzer belirtiler ve bazen su toplanması da görülebilir. Kaşıntılı egzama derinin tahriş olup enfeksiyonun yayılması sonucu iltihaplanmaya ve ağrıya neden olabilir. Bütün vücutta görülebileceği gibi belli bir bölge ile sınırlı da olabilir. Genellikle boyun altı, yanaklar, dirsek içleri ve diz arkası Egzamadan en çok etkilenen bölgelerdir.

  Egzama bulunan bölgeyi kaşımamak ve sabun kullanmamak gerekir. Egzamanın nedenleri ruhsal olabileceği gibi deriyi tahriş edici maddeler, enfeksiyon, kozmetik ilaçlar, giysiler de olabilir.

  Egzama Tedavisi için öncelikle egzemaya neden olan sebeplerden korunmak gerekir. Bu nedenle, fazla üzülmemek, deriyi tahriş edebilecek maddelerden (çamaşır suyu, deterjan, sabun gibi) uzak durmak, kozmetik ilaçlara mesafeli durmak ve sentetik giysilerden sakınmak faydalı olacaktır. Ayrıca, acılı ve baharatlı yiyecekler de azaltılmalıdır. Bütün bu önlemlerin yanında çeşitli krem ve ilaçlar da tedavide kullanılabilmektedir. Ayrıca, bitkisel tedavi olarak Isırgan otu ve soğan şikayetleri azaltmaya yardımcı olur.

 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Egzama hakkında kısa bilgi

  Mayasıl diye bilinen egzama, derinin sulanması ile meydana gelen bir iltihaptır. Tıp dilinde; Erythema pernio denir. Kaşıntı ve kızartı ile ortaya çıkar. nedeni; ruhsal olabileceği gibi alerjik tepkiler veya deriyi tahriş eden maddeler de olabilir. Bazı kimselerde de ırsidir. Vücudun hemen hemen her yerinde görülebilir ve bulundukları yere göre isimlendirilirler. Tedavinin ilk prensibi; üzülmemek ve egzamalı yerleri kaşımamaktır. Ayrıca, su ve sabunlu sudan olduğu kadar uzak kalmak da gerekir. Su yerine permanganatlı su ve rivanollu su kullanılır. Perhiz yapılır. Acılı, baharatlı ve yağlı yenmez.

  Tedavi için gerekli malzeme : Kuru erik, sirke.
  Hazırlanışı : 1 kahve fincanı sirkeye batırılan kuru erikler egzamalı yerlere sürülür.
+ Yorum Gönder


sırtında alerji