+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Adrenogenital Sendrom Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Adrenogenital Sendrom Nedir
  Adrenogenital Sendrom Nedir kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Adrenogenital Sendrom

  Adrenogenital sendrom, androjen hormonlar grubundan olan 17 ketosteroitlerin aşın derecede salgılanmasından ileri gelen bir dizi belirtiyle tanımlanan klinik tablodur.

  Böbreküstü bezinin kabuk bölgesinden salgılanan 17 ketosteroitler, kıllanma ve ses kalınlaşması gibi ikincil cinsel özelliklerin gelişiminden sorumludur. Klinik belirti ve bulgular, hastanın yaşma ve cinsiyetine göre değişir.
  Çocukluk çağındaki adrenogenital sendromda görülen basit kıllanma, böbrek üstü steroitlerinin biyosentezindeki bir bozukluğun sonucudur. Genellikle melanin pigmentlerinin aşın artışından kaynaklanan renk koyulaşması görülür. Ayrıca, enzim biyosentezindeki engellemenin yerine bağlı olarak, aşırı sodyum kaybı, çok yüksek tansiyon, yağ dokusu artışı, hidrojen iyonlarının serbest bırakan enzimin eksikliği ya da steroit hormonlan üretiminin tümüyle durması gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Çocukluk çağı sendromlarmdaki en ağır bozukluk, böbreküstü bezinin kabuk bölgesindeki hücrelerin aşın derece artması ve ileri derecede kolesterol birikimidir. Adrenogenital sendrom hem erkekte, hem dişide görülebilir; özellikle, androjen etkisinin ve steroit hormonlann tümüyle yok olması durumunda, erkek kişilerde dişiye özgü dış üreme organları gelişir. Çocukluk çağı adrenogenital sendromunun iki ayrı tipi daha bilinir. Bunlardan biri erkek cinsel organlarında aşın büyümeye ve dişide yalancı erdişiliğe yol açarken, öbürü de dokularda aşın tuz birikmesinden ileri gelen yüksek tansiyona neden olur.

  Erkeksi özelliklerin belirginleşmesine yol açtığı için erişkin erkekte kolayca ayırt edilemeyen 17 ketosteroitlerin artışı, dişide aşın kıllanmayla sonuçlanır. Erkeksi görünüm, kelliğe kadar varan saç seyrelmesi, yüz ve vücutta kıllanma, memelerin küçülmesi, akne, klitoris büyümesi ve ilerde düzelmesi olanaksız bir ses kalınlaşması görülür. Yumurtlama ve âdet görme kesilir, erkeksi bir kas yapısı gelişmeye başlar. Cushing hastalığından farklı olarak, deride kalınlaşmaya yol açar. Adrenogenital sendrom, böbreküstü bezinin aşırı büyümesinden, dokularında kanser ya da iyi huylu tümörlerin (adenom) oluşmasından ileri gelebilir.

+ Yorum Gönder


adrenogenital sendrom,  adrenogenital bozukluklar,  adrenogenital sindrom nedir