+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Sahabeler ve İslam Alimleri Forumunda Evlenmeyen sahabe var mıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. ßaran
  Devamlı Üye

  Evlenmeyen sahabe var mıdır
  Evlenmeyen sahabe var mıdır hakkında kısa bilgi

  Hiç evlenmeyen sahabiler olduğu gibi tek eşle yetinen sahabiler de vardır. Ebuzer bir tek eşle yetinmiştir. Hz. Ali de Hz. Fatıma ölünceye dek tek eşle yetinmiştir.

  Üç kişilik bir grup Peygamber aleyhisselâmın gizli olarak yaptığı ibadetlerini sorup öğrenmek için, Resulüllah’ın zevcelerinin evlerine geldiler. Peygamber aleyhisselâmın zevceleri, onun ibadetini kendilerine anlatınca, güya bu yapılanları azımsayarak dediler ki:
  sahabe.jpg
  — Biz Peygamber aleyhisselâmdan neredeyiz! Şüphe yok ki Allah onun geçmiş ve gelecekte olabilecek günahlarını mağfiret etmiştir. İçlerinden biri: Ben geceleri devamlı namaz kılacağım, diğeri: Ben ömrüm boyunca devamlı oruç tutacağım, diğer birisi de: Ben de kadınlardan ayrı olarak yaşayacağım, hiç evlenmeyeceğim, dediler. Onlar bu şekilde konuşurlarken yanlarına Allah’ın Resulü geldi ve:

  — Siz, şöyle şöyle söyleyen kimselersiniz, değil mi? Fakat biliniz ki, ben Allah’tan en çok korkan ve korunanınızım. Lâkin böyle olmakla beraber bazan oruç tutar, bazan da tutmam. Gecenin bir kısmında namaz kılar, bir kısmında ise uyurum. Kadınlardan da ayrı yaşamam, evlenirim. Kim benim sünnetimden yüz çevirirse, benden değildir, buyurdular. (Buhari, Müslim, Neseî)


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  hayatında hiç evlenemeyen sahabelerde vardır bunlar dışında tek eşle evlenenler de bunlara örnek verecek olursah hz. Ali
+ Yorum Gönder


evlenmeyen sahabeler,  evlenmeyen alimler,  evlenmeyen sahabe