+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Frmacil İslamiyet ve Sahabeler ve İslam Alimleri Forumunda Hacı bektaş velinin kısaca hayatı özet Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Muhammed
  Özel Üye

  Cevap: Hacı bektaş velinin kısaca hayatı özet

  Hacı Bektaş Veli Hayatı

  Hacı Bektaş Veli'nin doğum ve ölüm tarihi hakkında kesin doğrulanmış bilgiler bulunmamaktadır. Fakat doğumu hakkında bilinen tek şey Horosan'da doğmuş olmasıdır. Akıl ve mantığın öncülüğünde hareket eden Hacı Bektaş öğrenimini Hoca Ahmet Yesevi'nin yanında tahsil etmiştir.

  O dönemde Horosan'da çok sayıda bilim adamı yetişmekteydi. Hacı Bektaş Veli'de buradaki imkanları çok iyi değerlendirebilmiş ve geniş bir dünya görüşüne, engin bir bilgi birikimine erişmiştir.

  Hacı Bektaş'ın Anadolu topraklarına geldiği yıllarda Anadolu Selçuklu devletinde ekonomik, siyasi ve kültürel sorunlar en üst düzeye ulaşmıştı. Hacı Bektaş Anadolu topraklarına geldiğinde Kırşehir yöresindeki Suluca Karahöyük’e (Hacımköy) yerleşmiştir. Burada çok sayıda öğrenci yetiştiren Hacı Bektaş Veli aynı zamanda yeniçeri ocaklarının da piri olarak bilinir ve Anadolu birliğinin sağlanması için hayatı boyunca çalışmalar gerçekleştirmiş, büyük emekler sarf etmiştir.

  Ortaya koymuş olduğu birleştirici ve yükseltici öğreti her türlü bağnazlıktan uzak, çağa uyan ilkeler haline gelmiştir. Hacı Bektaş Veli ibadet ve günlük yaşamda kadını erkeğin yanına almıştır. Güzel sanatlara sevecenlikle bakmış, Dergah’ta öğretisini yaşama geçirmiştir.

  Cevap: Hacı bektaş velinin kısaca hayatı özet frmacil sayfa 2iki Cevap: Hacı bektaş velinin kısaca hayatı özet

 2. Ziyaretçi
  çok güzel olmus ben cok beyendım ama bıraz hata var. çok ışıme yaradı. bunu yazana tekyu çok güzel olmus. harıkaaaa
 3. Ziyaretçi
  Gercekten guzel bibsite yazan teskkurler elinize saglik guzel olmus
 4. Ziyaretçi
  doüru hemde çok doğru ço..k işime yaradı teşekkürler

 5. Ziyaretçi
  Bencede çok güzel bir site ben çok beğendim

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12


hacı bektaş veli hayatı kısaca,  hacı bektaş veli kısaca hayatı,  hacı bektaş veli kimdir kısaca,  hacı bektaş veli hayatı özet,  hacı bektaş velinin kısaca hayatı,  hacı bektaş velinin hayatı kısaca