+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Sahabeler ve İslam Alimleri Forumunda Mevlananın Evrensel Insan Sevgisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mevlananın Evrensel Insan Sevgisi
  mevlananın evrensel insan sevgisi nedir 2. Asel
  Bayan Üye

  Mevlananın Evrensel Insan Sevgisi Hakkında Bilgi

  Mevlana, Kur'ân-ı Kerim ve Hz. Peygamberden aldığı bilgi, duygu ve aşkı fark gözetmeksizin bütün insanlara sunmuş ve insanı Hak nurundan bir parça olarak görmüştür.

  Mevlananın Evrensel Insan Sevgisi.jpg
  Mevlana'nın sevgi ve hoşgörüsü bütün insanlaradır. O, kendisine selâm veren ve saygı gösteren Hristiyanlara, aynı şekilde karşılık vermiştir. Mesnevi'de başkalarının ayıbım yüzüne vur¬mamak gerektiğini nasihat ve hikayelerle defalarca anlatılır.

  Mevlana, ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatırken, onları incitmemeye son derece özen gösterirdi. Talebelerinden biri yeni evlenmiş, para sıkıntısı çekiyordu. Durumu hisseden Mevlana, bir gün ona "Önceden güzel bir adetin vardı. Sık sık elimizi sıkardın. Uzun zamandır bu adetini terk ettin. " deyince, talebesi elini öpmek ister. Mevlana da gizlice eline para sıkıştırır ve "Bu adetini daima koru. " der.

  Hayatı boyunca, bir gönül eğitimcisi olarak; insanlara sevgiyi, gerçek aşkı, Hak ve hakikat yolunda örnek şahsiyet olmayı ve güzel ahlâkı bizzat yaşayarak ilâhî aşkı tattırmış ve Hakk'm varlığında yücelmeyi öğretmiş Mevlana'nın, bütün insanları sevgiyle kucaklayan şu sözleri evrensel niteliktedir:

  "Gel, gel, ne olursan ol yine gel. İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel. Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel "

  Neticede İslâm kültür ve medeniyeti, insan sevgisini bir hayat tarzı olarak takdim eder. Yaratan-yaratılan ilişkisini önce böyle bir bağlamda ele alır.

+ Yorum Gönder


mevlananın evrensel sevgi anlayışı,  mevlana evrensel sevgi anlayışı,  Mevlananin evrensel sevgi anlayisi ve sema,  mevlananın evrensel sevgi anlayışı kısa,  mevlanadan evrensel sevgi anlayışı ve sema hakkında bilgi,  mevlananın evrensel sevgi anlayışı kısaca